Gigantyczne nawałnice nad Polską: ZDJĘCIA, WIDEO. Gdzie zmierzają burze? [MAPA]

2021-06-22 20:24

Nad Polską przemieszcza się niebezpieczny front burzowy. Ogromna nawałnica sparaliżowała między innymi Poznań, Kraków oraz Toruń. Większość interwencji straży pożarnej dotyczyła zalanych ulic, posesji, garaży oraz powalonych konarów drzew. Obecnie chmury burzowe zmierzają w stronę północno-wschodniej części Polski.

W ostatnich dniach pogoda szczególnie daje nam się we znaki. Najpierw tropikalne upały w całej Polsce, teraz nawałnice. We wtorek (22 czerwca) po południu gwałtowna burza z ulewą przeszła m.in. nad Poznaniem oraz Toruniem. - W wielu miejscach suma opadów wyniosła około 20 mm, w Kłodawie spadło 36 mm deszczu, a w Poznaniu i Nowej Wsi Podgórnej 64 mm. Ulewnym opadom deszczu towarzyszyły miejscami duże ograniczenia widzialności, w Poznaniu widzialność zmniejszyła się przejściowo poniżej 1000 m. Zanotowano porywy wiatru do około 60 km/h - informuje IMGW.

Nawałnica w Poznaniu

Wielkopolscy strażacy interweniowali w regionie już niemal 2 tysiące razy. W wielu miejscach woda unieruchomiła lub zalała samochody, uszkodziła nawierzchnię ulic bądź chodniki. W Poznaniu doszło m.in. do zawalenia części dachu hali sportowej, uszkodzony został dach marketu na os. Lecha; strażacy zostali wezwani m.in. do podtopionej katedry, podtopień w szpitalach i w DPS. Na skutek wtorkowych burz w Poznaniu pozbawionych energii elektrycznej zostało ok. 7 tys. odbiorców. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Poznań SPARALIŻOWANY! Wiele ulic nadal jest ZALANYCH! [WASZE ZDJĘCIA, WIDEO]

Poznań ZALANY! Ogromna nawałnica przeszła przez miasto!

Nawałnica w Toruniu

W województwie kujawsko-pomorskim z powodu burz i opadów deszczu strażacy interweniowali ponad 100 razy. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zalanych piwnic czy obalonych konarów drzew. - Na szczęście nie odnotowaliśmy zerwanych dachów. Większość interwencji dotyczyła zalania piwnic czy obalonych konarów drzew. Usuwaliśmy je m.in. z dróg czy parkingów. Nie mamy także informacji o osobach poszkodowanych - powiedział PAP dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

W Toruniu zalany został również parking podziemny jednej z galerii handlowych. Klienci nie mogli dostać się do swoich samochodów. Było tam ok. pół metra wody, ale strażakom udało się ją już wypompować. Więcej czytaj także w artykule: Tramwaje stanęły, uszkodzona trakcja i samochód, zalany parking podziemny i ulice. Toruń po ulewach [ZDJĘCIA, AUDIO]

Nawałnica w Warszawie

Mazowieccy strażacy interweniowali w związku z frontem burzowym 153 razy. Nawałnica zerwała dwa dachy, 17 uszkodziła. Nie odnotowano rannych. Spośród 153 interwencji strażaków na Mazowszu najwięcej - 31 miało miejsce w Wołominie. Do 18 zdarzeń strażacy wyjeżdżali w Przysusze, 16 w Ciechanowie, 14 w Pułtusku, 13 w Legionowie, 12 w Żurominie, a 9 w Warszawie.

Nawałnice w Krakowie

W województwie małopolskim straż pożarna odnotowała ponad 180 zgłoszeń. Zdecydowana większość interwencji związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi dotyczyła stolicy regionu. Strażacy wyjeżdżali do akcji także w m.in. Myślenicach, Wadowicach i Wieliczce. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim połamanych gałęzi, drzew, zatkanych i niedrożnych przepustów, zalanych piwnic i garaży. Nie odnotowano osób poszkodowanych.

W Krakowie gwałtowna burza spowodowała utrudnienia komunikacyjne. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podało, że woda zalała m.in. przejazdy pod wiaduktami na ul. Prądnickiej i Łowińskiego, dolny poziom ronda Mogilskiego. Zalane torowiska uniemożliwiały przejazd tramwajom na: pętli Nowy Bieżanów, al. Jana Pawła II przy ul. M. Dąbrowskiej, al. Solidarności przy ul. Struga.

Powalone konary drzew zerwały sieć trakcyjną na al. 3 Maja, ul. Kocmyrzowskiej i przy wyjeździe z pętli Wzgórza Krzesławickie. W miejscach utrudnień pojazdy komunikacji miejskiej są kierowane na trasy objazdowe, a awarie – sukcesywnie usuwane.

Gdzie jest burza 22 czerwca 2021? Gdzie pada deszcz? Radar burz na żywo [MAPA ONLINE]

W każdej chwili można sprawdzić, gdzie obecnie trwa burza bądź czy właśnie zbliża się w kierunku naszego regionu. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z radaru burz online w serwisie blitzortung.org. Mapa burz online jest aktualizowana na bieżąco. Dlatego też można śledzić, w jakim kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko miejscowości, w której przebywamy. Zobacz też: GDZIE JEST BURZA 22 czerwca 2021? Gdzie pada deszcz? UWAGA! Ostrzeżenie IMGW! RADAR BURZOWY ONLINE