Filipiny: silna burza Nalgae zbliża się do kraju. Nie żyje 67 osób

2022-10-28 20:05
Filipiny: silna burza Nalgae zbliża się do kraju. Nie żyje 67 osób
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Co najmniej 67 osób zginęło w południowych Filipinach w wyniku osunięć ziemi i powodzi spowodowanych ulewnymi deszczami, które poprzedzają spodziewaną w tym rejonie silną burzę tropikalną - podały w piątek lokalne władze.

Poprzedni oficjalny bilans mówił o co najmniej 31 ofiarach śmiertelnych. Woda w szybkim tempie zalała kilka miast i wiosek na wyspie Mindanao. Rwąca woda niosła powyrywane drzewa, kamienie i błoto, głównie w biednym regionie Cotabato, liczącym 300 000 mieszkańców. Armia rozmieściła tam ciężarówki, aby ratować mieszkańców tego rejonu i ośmiu innych pobliskich miast - poinformował regionalny szef ochrony ludności Nasrullah Imam.

"To szok, że gminy, które nigdy nie zostały zalane, zostały dotknięte powodzią” – mówił Imam podkreślając, że niektóre domy zostały zmiecione przez powodzie.

"Woda zaczęła dostawać się do domów przed świtem, a wielu mieszkańców było zaskoczonych szybkim wzrostem poziomu wody" - powiedział rzecznik lokalnych władz Naguib Sinarimbo.

W miejscowości Datu Odin Sinsuat ratownicy znaleźli najpierw 27 ciał, a następnie kolejnych 11 we wsi zalanej całkowicie przez błoto. Ofiary śmiertelne były też w Datu Blah Sinsuat i Upi.

Chociaż na kilku obszarach wody opadły, miasto Cotabato wciąż jest prawie całkowicie zalane wodą, a lokalne władze obawiają się dalszych powodzi z powodu ulewnych deszczy. "Naszym bezpośrednim celem jest kontynuowanie akcji ratowniczych, a także tworzenie kuchni społecznościowych dla ocalałych" – powiedział Sinarimbo.

Obfite opady są częściowo spowodowane przez burzę tropikalną Nalgae, która ma się nasilać w miarę zbliżania się do kraju - poinformowały służby meteorologiczne w Manili. Nalgae zmierza w kierunku północno-zachodniej części Filipin, z wiatrem wiejącym z prędkością 85 km/godz., i może uderzyć w wyspę Samar już w piątek lub w półwysep Bicol w południowej części wyspy Luzon w nocy z piątku na sobotę.

Ochrona ludności ewakuowała już około 5000 osób w oczekiwaniu na kolejne osuwiska i powodzie, które zapewne pojawią się, gdy burza wejdzie na ląd.

Filipiny nawiedza średnio 20 tajfunów i burz

Każdego roku Filipiny nawiedza średnio 20 tajfunów i burz, pustosząc farmy i niszcząc domy, drogi i mosty. Pod koniec września tajfun Noru zabił na Filipinach co najmniej 10 osób, w tym pięciu ratowników. Burza tropikalna Megi, która nawiedziła ten kraj w kwietniu, zabiła co najmniej 148 osób i spowodowała osunięcia ziemi na wielką skalę.

W 2013 roku tajfun Haiyan, najpotężniejszy, jaki kiedykolwiek dotarł do Filipin, spowodował śmierć lub zaginięcie ponad 7300 osób.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Mateusz Gamrot chce walki z byłym mistrzem UFC! Wylicza błędy po porażce
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze