Eksport energii elektrycznej z Ukrainy wstrzymany

2022-10-10 20:54
Energia z Ukrainy
Autor: Nikiko/pixabay.com

Od 11 października Ukraina jest zmuszona do wstrzymania eksportu energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej – powiadomiło w poniedziałek ministerstwo energetyki.

Krok ten ma na celu ustabilizowanie własnej sieci energetycznej Ukrainy – przekazał resort, na który powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

- To właśnie eksport energii elektrycznej z Ukrainy pomagał Europie zmniejszać wykorzystanie rosyjskich surowców energetycznych. I właśnie dlatego Rosja niszczy nasz system, eliminując możliwość eksportu energii z Ukrainy – oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko.

- Rosja kontynuuje terror energetyczny wobec Ukrainy, a także wzmacnia presję energetyczną na UE – podkreślono w komunikacie ministerstwa.

Agencja Interfax-Ukraina wskazuje, że Ukraina eksportowała energię m.in. do Rumunii i Słowacji, a także do Polski i Mołdawii.

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych powiadomiła, że z powodu rosyjskich ataków rakietowych na obiekty infrastruktury w 12 obwodach oraz w Kijowie, wybuchło 30 pożarów, a dostawy prądu zostały ograniczone w 15 obwodach.

Jak ogrzewać dom energią elektryczną? 7 sposobów. Z węgla na prąd
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze