Dziś wielkie sprzątanie w całej Polsce! Tysiące wolontariuszy ruszyło sprzątać polskie rzeki

2021-04-17 11:29
sprzątanie śmieci
Autor: GM

Dziś w całym kraju ponad 3000 wolontariuszy w 200 zorganizowanych akcjach sprząta okolice polskich rzek. Wszystko w ramach finału 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. Wielkie sprzątanie odbywa się w 14 województwach. Wydarzenie ma mieć wpływ na zachowania osób, które nie dbają o porządek w miejscach, z których korzystają też inni.

Operacja Rzeka 2021 ruszyła 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Od tamtej pory odbyło się prawie 100 akcji w całej Polsce, podczas których prawie 1400 wolontariuszy sprzątało okolice polskich rzek. Dziś, 17 kwietnia przypada finał akcji, dlatego do zbierania śmieci ruszyło ponad 3000 wolontariuszy z 200 sztabów. Akcja odbywa się dziś w 14 województwach!

Kwietniowa Rzeszowska Masa Krytyczna indywidualnie!

Wielkie sprzątanie. Dziś finał akcji!

Finał akcji został zaplanowany jest na 17 kwietnia. Dziś 122 sztaby w 14 województwach zorganizuje 202 akcje sprzątania. Weźmie w nich udział dokładnie 3076 wolontariuszy.

- Zaangażowanie w tegoroczną edycją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas taki społeczny odzew, bo razem możemy więcej. Do ostatniej chwili spływały zgłoszenia sztabów i wolontariuszy. Z dnia na dzień statystyki rosły, w Sztabie Głównym zastanawialiśmy się, ile Was ostatecznie będzie i czy damy radę zabezpieczyć wszystkie akcje logistycznie. Udało się! Wszystkie pakiety zostały skompletowane i wysłane – czytamy na stronie akcji.

W tym roku akcja odbywa się zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19. Dlatego ograniczono udział wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20. oraz obowiązkowe jest przestrzeganie zaleceń sanitarnych.

Operacja Czysta Rzeka

Operacja Rzeka jest więc pierwszą w historii skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. - czytamy na stronie organizatorów akcji.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa Spis Ludności 2021. Zobacz jak to wyglądało kilkadziesiąt lat temu! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Takie wydarzenia mają mieć wpływa na zachowania osób, które nie zawsze dbają o porządek w miejscach, z których korzystają też inni. Organizatorzy akcją Operacja Czysta Rzeka chcą powiedzieć wszystkim, aby dbać o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce.

Sonda
Rafał Brzozowski - czy czekasz na występ na Eurowizji?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze