Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców: Kto może go dostać?

2022-01-31 17:35
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców: Kto może go dostać?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców: Kto może go dostać?

Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy

- Od wtorku do 27 lutego rodzice i opiekunowie będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – poinformowała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła rozporządzenia, na mocy którego rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie on obowiązywał od 1 lutego do 27 lutego br. Decyzja podyktowana jest wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych (w klasach 5-8) i w szkołach ponadpodstawowych, a także w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

Czytaj także: Od czwartku 27.01.2021 wraca NAUKA ZDALNA. Nie dotyczy wszystkich klas!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Komu przysługuje?

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie, w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówki z powodu COVID-19, do której uczęszcza dziecko. Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu – podkreśliła minister Maląg.

Zgodnie z rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które opiekują się dzieckiem:

  • do lat 8, do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • lub osobą do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica, który może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej. Nie wlicza się on do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

QUIZ: Czy dobrze znasz cytaty z kultowych reklam?

Pytanie 1 z 15
Dokończ zdanie: "A świstak siedzi i zawija je w te..."
ESKA XD #041 - MORSOWANIE, PRIME MMA, UNCHARTED, ACRAZE
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze