DODATKOWE 7 dni urlopu dla wszystkich! Są też inne zmiany!

2022-06-02 14:05
Zmiany w Kodeksie pracy. Rząd szykuje nowe urlopy
Autor: brak danych

W sobotę Prawo I Sprawiedliwość przedstawi program, w którym jednym z ważnych elementów mają być zmiany z urlopach. Mowa tutaj o wydłużeniu urlopów rodzicielskich, wprowadzeniu nowego urlopu opiekuńczego oraz dwóch dni zwolnienia z powodu "działania siły wyższej". Komu przysługiwać będzie urlop?

W sobotę 4 czerwca PiS zaprezentuje podczas konwencji swój program na najbliższe miesiące. Szykują się duże zmiany w urlopach. Według pomysłów rządu Polacy otrzymają kolejne dni urlopu. Komu będą one przysługiwać? Ma to być w sumie 7 dni, choć będą obwarowane pewnymi zasadami.

DODATKOWE DNI WOLNE: DLA KOGO?

Co znajduje się w projekcie? Przypomnijmy, iż pomysły te zostały już wpisane w projekt uchwały na początku lutego. Zmiany mają na celu wdrożenie nowych unijnych dyrektyw, by pomagać w osiągnięciu równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy. W związku z tym trzeba zająć się także kwestiami dni wolnych.

Komu przysługiwać będą dodatkowe dni? Wydłużone zostaną m.in. urlopy rodzicielskie. "Według obecnie obowiązujących przepisów urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie wynosił on odpowiednio 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia dwójki i więcej dzieci"- informuje portal prawo.pl. W projektowanych przepisach czytamy także m.in. "ustaleniu wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Co jeszcze się zmieni? Wprowadzone ma zostać 5 dni opiekuńczego w celu zapewnienia opieki bądź wsparcia komuś z naszych bliskich. I nie chodzi tutaj tylko o dzieci. W ustawie mowa o takich osobach jak: syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka. Warto jednak pamiętać, że będzie to urlop bezpłatny, udzielany na wniosek pracownika.

Express Biedrzyckiej 02.06 (Radosław Sikorski, Adam Kobieracki, Kazimierz Krupa) Sedno Sprawy: Łukasz Schreiber

URLOP Z POWODU DZIAŁANIA SIŁY WYŻSZEJ

Kolejnymi dniami wolnymi mają być urlopy z powodu działania siły wyższej. O co chodzi? Jak czytamy w ustawie będzie je można wziąć z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Ile takich dni w roku ma przysługiwać? Będzie to dwa dni wolnego lub 16 godzin do wykorzystania w całym roku kalendarzowym. Co ważne, urlop ten nie będzie w pełni płatny. Za "urlop z powodu działania siły wyższej" przysługiwać będzie 50 procent wynagrodzenia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze