500 plus z wyrównaniem. Kto w sierpniu dostanie wyższe świadczenie?

i

Autor: PhotoMIX-Company/CC0/pixabay.com Dzieci będą dopłacać do emerytur rodziców?! NOWY pomysł rządzących mocno zaskakuje!

Będzie można dostać ponad 1400 zł od rządu w 2022 roku. Prezydent podpisał ustawę

2021-12-29 7:44

Dodatek osłonowy- prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. To wsparcie od rządu, które ma pomóc niektórych gospodarstwom domowym w pokryciu części cen energii oraz żywności. Dla kogo dodatek osłonowy? Ile można otrzymać? Czytajcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. Dodatek osłonowy- prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę
  2. Kto otrzyma dodatek osłonowy? Ile wyniesie?
  3. Dodatek osłonowy - zasada "złotówka za złotówkę" - o co chodzi?
  4. Rewolucja w kodeksie pracy 2022. Obowiązkowe testy i krótsze zasiłki. Co jeszcze? [LISTA]

Dodatek osłonowy- prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Dodatek osłonowy zostaje wprowadzony m.in. ze względu na inflację, jaką mamy w kraju. Rząd postanowił pomóc niektórym Polakom i dopłacić im do rachunków za energię czy też towary w sklepach. Dodatek osłonowy NIE BĘDZIE jednak przysługiwać wszystkim. Według szacunków rządu skorzysta z niego ok. 6,8 mln gospodarstw domowych. Pieniądze będą wypłacane w dwóch ratach: do 31 marca i do 2 grudnia 2022 r.

Ustawę w sprawie dodatku osłonowego we wtorek, 28 grudnia 2021 roku podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zima na Podkarpaciu

Kto otrzyma dodatek osłonowy? Ile wyniesie?

Dodatek osłonowy otrzymają gospodarstwa domowe, których miesięczne dochody nie przekraczają 2,1 tys. zł - w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1,5 tys. zł - w gospodarstwie wieloosobowym.

Ile wyniesie dodatek osłonowy? Wszystko zależy od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego:

  • 400 zł dla jednoosobowego
  • 600 zł dla 2-3 osobowego
  • 850 zł dla 4-5 osobowego
  • 1150 zł dla gospodarstwa składającego się z min. 6 osób

Będzie też można uzyskać podwyższony dodatek osłonowy. Ten wyniesie od 500 do 1437,50 zł. Otrzymają je gospodarstwa domowe zagrożone tzw. ubóstwem energetycznym, gdzie głównym źródłem ogrzewania są: kominek, koza, kocioł, ogrzewacz powietrza, etc. na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Dodatek osłonowy - zasada "złotówka za złotówkę" - o co chodzi?

Kancelaria poinformowała także, że przy ustalaniu wysokości dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota dodatku osłonowego nie będzie wypłacana.

Kwoty zarówno dodatku osłonowego nie będą podlegały egzekucji, nie będą uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej czy świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dodano, że świadczenia te nie będą również stanowić dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioski o dodatek osłonowy będzie można składać w urzędach gmin - pisemnie lub elektronicznie. Dodatki osłonowe będą wypłacane przez prezydentów miast, burmistrzów lub wójtów.

Rewolucja w kodeksie pracy 2022. Obowiązkowe testy i krótsze zasiłki. Co jeszcze? [LISTA]