Do kiedy złożyć PIT? Jak rozliczyć online?

i

Autor: Ministerstwo Finansów Do kiedy złożyć PIT? Jak rozliczyć online?

Do kiedy złożyć PIT w 2021 roku? Jak rozliczyć PIT online – przez Internet? [INSTRUKCJA]

2021-04-19 7:32

Do kiedy złożyć PIT w 2021 roku – zeznanie podatkowe za 2020 rok? Jak rozliczyć się z podatku dochodowego w urzędzie skarbowym? To podstawowe pytania, które zadają sobie podatnicy na przełomie marca i kwietnia. Wówczas bowiem zbliża się ostateczny termin składania zeznań podatkowych. Sprawdź, do kiedy trzeba zdać PIT, żeby uniknąć kary! [19.04.2021]

Spis treści

 1. Do kiedy złożyć PIT 2020/2021: Terminy składania wniosków [19.04.2021]
 2. Jak rozliczyć PIT – zeznanie podatkowe za 2020 rok w urzędzie skarbowym?
 3. Jak rozliczyć PIT online, przez Internet? Instrukcja krok po kroku
Raport z Anteny 08.04

PIT (Personal Income Tax) to podatek dochodowy od osób fizycznych obejmujący uzyskiwane przez nie dochody. Nazwą „PIT” określa się także drugi udostępniane w Polsce, które osoby wykazujące dochody za pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej powinny co roku składać w odpowiednim urzędzie skarbowym. Przedsiębiorcy dokonują rozliczenia podatkowego i za siebie, i za swoich pracowników (o ile takich zatrudniają). PIT dotyczy przychodów z tytułu:

 • wynagrodzenia ze stosunku pracy (umowa o pracę, dzieło, zlecenie),
 • emerytury, renty, zasiłków,
 • prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej,
 • wykonywania wolnego zawodu (freelancing),
 • działalności: artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej, publicystycznej, twórczej.

Jeśli zatem osiągasz dochód z tytułu jakiejkolwiek z wyżej wymienionych działalności lub świadczeń, co roku musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą surowe kary. Do kiedy złożyć PIT? Jak rozliczyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok? Sprawdź, aby nie przegapić terminu!

Sonda
Czy osoby pracujące zdalnie powinny z tego tytułu zapłacić specjalny podatek?

Do kiedy złożyć PIT 2020/2021: Terminy składania wniosków [19.04.2021]

Termin składania wniosków PIT obejmuje okres od połowy lutego do końca kwietnia. Oznacza to, że zeznanie podatkowe za rok 2020 w 2021 roku należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Obowiązek złożenia PIT mają wszyscy pracownicy, zleceniobiorcy, osoby pobierające świadczenia przedemerytalne, emerytalne czy rentowe, a także otrzymujący stypendia. Istnieją jednak pewne wyjątki, ponieważ:

 • Do 30 kwietnia 2021 roku należy rozliczyć PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38.
 • Do 1 marca 2021 roku obowiązuje rozliczenie PIT-28.

Jaka kara grozi za niezłożenie PIT w terminie albo złożenie w urzędzie nieprawdziwych danych? W pierwszym przypadku od każdego dnia zwłoki naliczane będą odsetki. W drugim podatnik może spodziewać się pisma z urzędu, a w najgorszym wypadku grozi mu odpowiedzialność cywilna.

Jak rozliczyć PIT – zeznanie podatkowe za 2020 rok w urzędzie skarbowym?

Jeśli chcesz rozliczyć PIT 2020/2021, możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy to ręczne wypełnienie odpowiedniego formularza, a następnie zaniesienie go do urzędu skarbowego, do którego jesteś przypisany. Przy poszczególnych polach znajdziesz dokładne instrukcje, co gdzie należy wpisać. Jeśli wypełniasz PIT w domu i nie jesteś czegoś pewien, w urzędzie skarbowym powinieneś znaleźć wskazówki. Możesz również spytać pracownika urzędu lub zadzwonić na infolinię.

Drugim, bezpieczniejszym i wygodniejszym sposobem, jest rozliczenie PIT przez Internet. Przejdź do dalszej części artykułu, a dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.

Jak rozliczyć PIT online, przez Internet? Instrukcja krok po kroku

W dobie pandemii lepszym rozwiązaniem niż osobista wizyta w urzędzie skarbowym może się okazać rozliczenie PIT przez Internet (online). Zastanawiasz się, jak to zrobić? Oto prosta instrukcja - 5 prostych kroków, które powinieneś wykonać.

 1. Wejdź na stronę podatki.gov.pl.
 2. Kliknij odnośnik „e-Urząd Skarbowy” w prawym górnym rogu.
 3. Zaloguj się, używając Profilu Zaufanego, wprowadzając wymagane dane podatkowe lub korzystając z aplikacji mObywatel.
 4. Na ekranie zobaczysz swoje rozliczenie. Sprawdź dokładnie wszystkie dane
 5. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

Jeśli wciąż masz problemy z rozliczeniem PIT 2020/2021 online albo chcesz coś zmienić w danych, które widzisz, skorzystaj z instrukcji w poniższym wideo:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE