Dziś zdejmujemy maseczki!

i

Autor: SHUTTERSTOCK Dziś zdejmujemy maseczki!

Do kiedy maseczki obowiązkowe w sklepach i pomieszczeniach? Znamy termin!

2021-05-31 9:24

Do kiedy maseczki będą obowiązkowe w sklepach i pomieszczeniach? Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, jakie są plany rządu związane z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. Od 15 maja obowiązkowe maseczki nie są już na zewnątrz. Czy wkrótce możemy spodziewać się ich zniesienia również wewnątrz budynków?

Do kiedy maseczki obowiązkowe?

Od 15 maja 2021 roku maseczki nie są już obowiązkowe w przestrzeni otwartej. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy nas zatem, gdy wychodzimy na spacer, uprawiamy sport na świeżym powietrzu czy też uczestniczymy w wydarzeniach plenerowych. Należy przy tym pamiętać, że nadal zalecane jest zachowanie dystansu społecznego 1,5 m w przypadku kontaktu z osobą, z którą wspólnie nie mieszkamy i która nie ma zakrytych ust oraz nosa.

Maseczki obowiązkowe są wciąż w środkach komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, pociągi itp.), a także we wszystkich budynkach. Jednocześnie w kolejnych tygodniach odmrażana jest gospodarka i kolejne obszary życia społecznego. Od 28 maja otwarte są m.in. restauracje wewnątrz, siłownie, kluby fitness czy baseny. Wszystkie działają w reżimie sanitarnym. Czy w związku ze stabilną sytuacją pandemiczną od wiosny już niedługo możemy się spodziewać, że również w sklepach i innych pomieszczeniach zamkniętych maseczki przestaną być obowiązkowe? Niedawno głos w tej kwestii zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pobił zakonnika, bo ten zwrócił mu uwagę na brak maseczki
Sonda
Czy wszystkie obostrzenia powinny zostać zniesione?

Maseczki w sklepach – do kiedy nosimy?

- Maseczki powinny być noszone jeszcze przez jakiś czas. Będę rekomendował, aby wewnątrz jeszcze co najmniej w wakacje je nosić – powiedział minister.

Niedzielski zaznaczył, aby nie dać się zapędzić w ślepą uliczkę, że wszystkie obostrzenia muszą być od razu całkowicie znoszone. Trzeba przede wszystkim bacznie obserwować, co się będzie dalej działo z epidemią. Nawiązał tutaj do sytuacji epidemicznej w Wielkiej Brytanii, gdzie był duży spadek zachorowań, ale teraz sytuacja się odwróciła.

Dodał, że "musimy przyzwyczaić do tego, że epidemia się tli". Zaznaczył też, że znosząc kolejne restrykcje, rząd będzie podkreślał, że "szczepienie może być benefitem, który pozwala wyłączyć kogoś z obostrzeń".

Przypomnijmy, że pod koniec maja do szkół wrócili wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich. Natomiast od 4 czerwca otwarte będą dyskoteki. Na razie rząd nie przedstawiał żadnych planów luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki na kolejne miesiące. Być może poznamy je jeszcze w tym tygodniu.