pandemia

i

Autor: unsplash.com

Czy to rzeczywiście KONIEC PANDEMII?! Takich DANYCH nie było już dawno!

2022-04-04 14:10

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z końcem pandemii koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane, które mogą budzić takie nadzieje! Co takiego znalazło się w codziennym raporcie z zakażeń i czy możemy liczyć na to, że już wkrótce wszyscy zapomnimy o COVID-19? O tym możecie przeczytać w naszym artykule.

Od początku pandemii, z powodu zakażenia koronawirusem lub tzw. chorób współistniejących, zmarło 115 tys. osób. Od marca 2020 r. prawie nie było dnia, by Ministerstwo Zdrowia nie donosiło o kolejnych zgonach związanych z COVID-19.

Tymczasem w poniedziałek, 4 kwietnia, resort zdrowia przekazał w mediach społecznościowych wiadomość, która może wzbudzić nadzieję wśród wszystkich zmęczonych pandemią koronawirusa:

Z powodu #COVID19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Ostatni raz brak zgonów na COVID-19 odnotowany został we wrześniu 2021 r. Jednak wkrótce potem nadeszła kolejna fala i nowy wariant koronawirusa, zaś statystyki znów poszybowały w górę.

Ministerstwo podaje również, że w ciągu ostatniej doby koronawirusem zakaziły się 493 osoby. To także bardzo niska liczba w porównaniu z tymi wartościami, do których wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Czy to oznacza, że polski rząd ma rację i mamy do czynienia z końcem pandemii? Radzimy pohamować optymizm. Należy pamiętać, że zawsze poweekendowe dane są zaniżone w stosunku do tych z całego tygodnia. Wynika to po prostu z konstrukcji systemu raportowania.

Nie zapominajmy, że nadal wskazane jest - choć już nie wymagane - noszenie maseczek w miejscach, gdzie występują duże zgromadzenia ludzi. Warto również pamiętać o zachowaniu dystansu i każdorazowym myciu bądź odkażaniu rąk. Pandemia trwa nadal. We Francji i Niemczech, liczba codziennych nowych przypadków przekracza 100 tys.