Wigilia

i

Autor: pixabay.com Wigilia

CZY WIGILIA JEST POSTNA? Poznajcie odpowiedź przed Świętami

2021-12-24 8:23

Czy na kolację w wigilię Bożego Narodzenia można jeść mięso? Co na ten temat mówi prawo kanoniczne? Jeśli zadajecie sobie te pytania przed Świętami, koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu. Znajdziecie w nim odpowiedź.

Czy można jeść mięso w wigilię Bożego Narodzenia? To pytanie, które bardzo często pada w okolicy Świąt. Niekiedy jest wręcz powodem do rodzinnych sporów między zwolennikami tradycyjnie postnych potraw a tymi, którzy najchętniej zobaczyliby na stole pieczyste. Postne wigilie to coś, co wielu Polkom i Polakom wydaje się czymś oczywistym. Zwolennicy "mięsnych" wigilii twierdzą zaś, że nie ma kościelnych przepisów nakazujących przestrzeganie postu 24. grudnia. Co zaś na ten temat mówi prawo kanoniczne kościoła rzymskokatolickiego? Czy katolików obowiązuje post w wigilię Bożego Narodzenia? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu.

Plan zdjęciowy filmu "Zomoza"

Post w wigilię - prawo czy tradycja?

W kościele katolickim wyróżnić można post ilościowy (ograniczenie posiłków), post jakościowy (rezygnacja z mięsa) oraz post ścisły (połączenie postu ilościowego i jakościowego). Czy którykolwiek z nich jest przewidziany przez prawo kanoniczne podczas wigilii Bożego Narodzenia? Okazuje się, że nie!

Przepisy kościelne nigdy nie stwierdzały, że kolacja wigilijna musi obywać się bez mięsa. Post jakościowy (bez mięsa) to kwestia przyjętych w kraju tradycji. Z ust kapłanów też nie powinniśmy usłyszeć kategorycznego zakazu, a jedynie zalecenie postu.

Wigilie z mięsem na stole

Warto podkreślić, że pytanie o post w wigilie pojawia się głównie wśród katolików. Mieszkający w Polsce wierni innych odłamów chrześcijaństwa znacznie rzadziej organizują postne wigilie. Ponadto Boże Narodzenie i wigilia tak mocno wpisały się w kulturę, że obchodzą je również niewierzący i przedstawiciele innych wyznań. Na ich wigilijnych stołach bardzo często gości mięso.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE