Czy Halloween w Polsce jest zakazane? Kto nie może go obchodzić?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Halloween 2022 w Polsce zakazane?! Kto nie może go obchodzić?

2022-10-28 12:53

Halloween 2022 wypada 31 października. Jest to w tym roku poniedziałek. Tradycja, która przywędrowała do nas z Zachodu, ma w naszym kraju coraz więcej fanów. Zbieranie cukierków, kolorowe przebrania i lampiony z dyni cieszą się popularnością głównie w większych miastach. Ale czy to dozwolone?

Halloween 2022 zbliża się wielkimi krokami! Nieodłącznym elementem każdego święta duchów są przebrania. Najczęściej wybieramy straszne i mroczne kostiumy zombie, czarownic, diabłów, wampirów, duchów i znanych postaci z horrorów. Prócz tego przygotowujemy lampiony z dyni i zbieranie słodyczy. Nie wszyscy jednak należą do entuzjastów zagranicznych zabaw.

Czy Halloween w Polsce jest zakazane?

Halloween w w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii obchodzone jest bardzo hucznie. Tego dnia odbywają się imprezy, a przebrania zakładają i dorośli i dzieci. Wszyscy wiedzą, że można też sobie nieco pofolgować i zjeść więcej słodyczy. W Polsce Halloween ma jednak wielu przeciwników. W roku 2021 do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zakazu Halloween w Polsce. Święto nie zostało jednak oficjalnie zakazane dla nikogo. Przeciwnicy Halloween apelowali w poprzednich latach do nieobchodzenia 31 października z innego powodu. Uważano bo wie, że tradycyjne zachowania związane z obchodami Halloween (czyli zbieranie cukierków przez dzieci, lub imprezowanie) mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2. W 2022 wciąż nie powinniśmy zapominać o zachowaniu niektórych środków bezpieczeństwa.

Kto nie może obchodzić Halloween w Polsce?

Osoby wierzące i praktykujące wiarę katolicką, nie powinny obchodzić Halloween według niektórych przedstawicieli kościoła. To czas na modlitwę za zmarłych i świętych. Kultywowanie Halloween uważane jest za łamanie przykazania „nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” i grzech, z którego należy się wyspowiadać. 

Nie jest jednak grzechem zjedzenie babeczki czy oglądanie strasznych filmów 31 października. Wszystko to jednak powinniśmy traktować nie jako kultywowanie tradycji, a spędzanie wolnego czasu lub poznawanie zwyczajów innych krajów. Nasze intencje są w tej kwestii bardzo ważne.

Zobacz też: Siemianowice Śląskie: Prezydent Rafał Piech najpierw zawierzył miasto Maryi, a teraz odwołuje Halloween

Za kogo powinieneś przebrać się na Halloween 2022?

Pytanie 1 z 10
Jaki film wybrałbyś na wieczór?

Planujecie z rodziną lub przyjaciółmi przygotować lampion z dyni? Poniżej znajdziecie kilka inspiracji!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE