Benedykt

i

Autor: Archidiecezja Przemyska

Co to jest rogito? W dokumencie wspomina się o walce z pedofilią

2023-01-05 9:20

W rogito, czyli dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI w chwili jej zamknięcia w środę wieczorem i opisującym jego papieską posługę, przypomniano jego walkę z pedofilią w Kościele - podała agencja Ansa.

"Walczył stanowczo z przestępstwami popełnionymi przez przedstawicieli duchowieństwa przeciwko małoletnim i słabym nawołując stale Kościół do nawrócenia, do modlitwy, do pokuty i oczyszczenia" - to fragment z rogito, zamkniętego w metalowej tubie i włożonego do trumny emerytowanego papieża. Tekst napisano po łacinie. Podkreślono w nim także jego autorytet jako teologa, który pozostawił "bogate dziedzictwo studiów i poszukiwania fundamentalnych prawd wiary".

Co to jest rogito?

Dokument zaczyna się od momentu śmierci 31 grudnia 2022 roku o godzinie 9.34.

"Benedykt XVI był 265. papieżem. Pamięć o nim pozostaje w sercu Kościoła i całej ludzkości" - głosi rogito. Po tym wstępie przedstawiono krótko jego biografię.

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego. Artystę żegnały tłumy.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE