Benedykt XVI nie żyje

i

Autor: AP PHOTO/PIER PAOLO CITO Benedykt XVI nie żyje. Zmarł w wieku 95 lat

Benedykt XVI: jak naprawdę nazywał się papież? Ile miał lat i czemu zrezygnował z pontyfikatu?

2023-01-05 8:34

Pogrzeb byłego papieża Benedykt XVI przyciągnął do Watykanu tłumy wiernych. Uroczystości 5 stycznia są jednym z najbardziej wyjątkowych w ciągu ostatnich lat. "Mozart teologii" - tak jeden z niemieckich dostojników kościelnych nazwał przed laty zmarłego. Jak naprawdę nazywał się papież? Ile miał lat i czemu zrezygnował z pontyfikatu? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Benedykt XVI: jak naprawdę nazywał się papież?
  2. Benedykt XVI - dlaczego zrezygnował z pontyfikatu?
  3. Benedykt XVI - ile lat miał papież?

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 roku w rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od czasów swej rezygnacji, pierwszej w Kościele od setek lat.

Benedykt XVI: jak naprawdę nazywał się papież?

Papież Benedykt XVI nazywał się Joseph Ratzinger i urodził się 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn w Bawarii. Jak większość niemieckich dzieci wówczas został wcielony do Hitlerjugend. Trafił do służby pomocniczej obrony przeciwlotniczej, a później, w listopadzie 1944 roku wcielono go do Wehrmachtu. Pod koniec wojny został internowany w amerykańskim obozie dla jeńców wojennych. Zwolniony w lipcu 1945 roku, wstąpił razem ze starszym bratem Georgiem do monachijskiego seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał  29 czerwca 1951 roku.

Papież Benedykt XVI zanim przyjął ten tytuł wiele lat swojego życia poświęcił nauce. Studiował filozofię i teologię. W 1953 roku obronił pracę doktorską, a cztery lata potem uzyskał habilitację.

Żałobnik przewrócił pomnik na pogrzebie Kamińskiego

Benedykt XVI - dlaczego zrezygnował z pontyfikatu?

Kardynał Joseph Ratzinger 19 kwietnia 2005 roku został wybrany papieżem w drugim dniu konklawe i przyjął imię Benedykta XVI. Benedykt XVI stał na czele Kościoła katolickiego od 2005 do 2013 roku. Po swoim wyborze po śmierci św. Jana Pawła II mówił o sobie, że jest "skromnym pracownikiem winnicy Pana." Papież niemieckiego pochodzenia był wzorem dla milionów chrześcijan z całego świata. 78-letni wtedy kardynał wcześniej myślał jednak o emeryturze i powrocie do rodzinnej Bawarii. Wyznał nawet, że w czasie konklawe modlił się o to, by go nie wybrano!

11 lutego 2013 roku podczas konsystorza zwołanego w Watykanie w sprawie zbliżających się kanonizacji Benedykt XVI ogłosił nieoczekiwanie rezygnację z posługi biskupa Rzymu, co wytłumaczył podeszłym wiekiem - miał wtedy prawie 86 lat - i utratą sił.

Benedykt XVI - ile lat miał papież?

Papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat. Zmarł w sobotę 31 grudnia. Jeszcze 1 grudnia przyjął w swoim domu tegorocznych laureatów Nagrody Ratzingera, przyznawanych przez fundację jego imienia. Od dłuższego czasu miał jednak coraz poważniejsze problemy z mówieniem, a w środę 28 grudnia papież Franciszek złożył mu pożegnalną wizytę na wiadomość o pogorszeniu się jego stanu zdrowia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE