Hunan

i

Autor: AKPA

Chiny

Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych osunięcia ziemi w prowincji Hunan. Policja nadal szuka poszkodowanych

2024-06-23 18:44

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku osunięcia się ziemi w górzystym regionie w prefekturze Huaihua w środkowych Chinach - podały w niedzielę wieczorem (czasu lokalnego) państwowe media. Trwa poszukiwanie trzech osób. Wcześniej media informowały o śmierci jednej osoby w innej wiosce leżącej w tej prefekturze.

Osunięcie ziemi w prowincji Hunan. Policja nadal szuka ofiar

Do osunięcia się ziemi, w wyniku którego w wiosce Yushi zawaliły się cztery domy, doszło w niedzielę o godz. 4.30 czasu lokalnego (22.30 w sobotę w Polsce). 

Jak informuje telewizja CCTV, służby ratunkowe nadal poszukują trzech osób, a pozostali mieszkańcy zostali przeniesieni w bezpieczne miejsce.

W niedzielę państwowe media poinformowały w południe także o jednej ofierze śmiertelnej i poszukiwaniach jednej osoby w wiosce Wuqiangxi, gdzie w piątek i sobotę wystąpiły wyjątkowo obfite opady. W tym czasie spadło 399,1 mm deszczu, bijąc przy tym rekord dobowej sumy opadów. 

Chińska Administracja Meteorologiczna (CMA) podniosła w niedzielę poziom reagowania kryzysowego na ulewy z poziomu III do II. W kraju funkcjonuje czteropoziomowy system, przy czym poziom I jest najwyższy. 

CMA wydała pomarańczowy alert pogodowy w Chinach. Możliwe intensywne opady

CMA jednocześnie ponownie wydała pomarańczowy (drugi najwyższy) alert dotyczący intensywnych opadów deszczu, prognozując intensywne opady w 11 z 22 prowincji, głównie na południu i wschodzie kraju. Lokalnie suma opadów, którym mogą towarzyszyć wyładowania i grad, wyniesie 70 mm. 

Ulewne deszcze notowane w południowych i południowo-wschodnich regionach kraju od 9 czerwca spowodowały rozległe powodzie i liczne osunięcia ziemi. W prowincji Guangdong w mijającym tygodniu żywioł doprowadził do śmierci co najmniej 47 - informowały w piątek państwowe media.

Chiny zaczynają być mocarstwem europejskim?! Jacek Bartosiak o geopolityce [RAPORT ZŁOTOROWICZA]