Choinka za krew. Piękna akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwi!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Choinka za krew. Piękna akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwi!

2021-12-14 12:54

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Osoby, które 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają choinkę. Akcja odbędzie się w ponad 40 punktach w całej Polsce.

O akcji poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Jerzy Krefft.

"Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji „Choinka dla życia”, dostępne są na stronie internetowej www.choinkadlazycia.pl.

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie jest to ok. 40-60 minut.

Podpalenie choinki w Ośniu Lubuskim

Quiz. Czy jesteście gotowi, by zostać rodzicami? Ten test rozwieje wątpliwości

Pytanie 1 z 10
Urządzenie do odciągania pokarmu to: