Chersoń odbity przez wojska ukraińskie

i

Autor: TWITTER

Chersoń świętuje od trzech dni i wita swych żołnierzy

2022-11-13 11:59

Chersoń świętuje od trzech dni; chociaż w mieście nie ma łączności i prądu, na głównym placu miasta wciąż trwała dyskoteka - podał w niedzielę portal Hromadske. Na ulicach wciąż widać wiele flag narodowych i witanych łzami i uściskami żołnierzy ukraińskich.

- Chwała Ukrainie! ZSU (Ukraińskie Siły Zbrojne) to po prostu zuchy! - mówi w pierwszym kadrze reportażu młoda dziewczyna. Widać, że trzyma flagę ukraińską, ale mówi po rosyjsku - tak jak wielu ludzi na obszarze południowej Ukrainy.

Żołnierze ukraińscy witają się z ludźmi na placu Wolności, przed gmachem kina Ukraina. Do wojskowych podchodzą kobiety - po kolei obejmują i przytulają każdego. Jedna z nich potem składa ręce przed żołnierzem, jak do modlitwy i mówi po rosyjsku: "Cali i zdrowi! Dziękujemy".

"Dużo ludzi wyjechało z Chersonia, ale gdyby była łączność, to wróciliby już dziś, z Ukrainy, z Europy" - opowiada dziennikarzom jedna z mieszkanek. Relacjonuje, że nie ma też wody i światła, jest woda techniczna i światło świec.

Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę (12 listopada), że armia ukraińska wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji ponad kilkadziesiąt miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju. Prezydent Ukrainy zaznaczył, że spotkania cywilów z wyzwalającą armią są poruszające. 

"Ten film sprawi, że będziesz płakać. Klęcząca babcia spotyka swojego wnuka, który wyzwolił Chersoń" - pisze TpyxaNews w opisie zamieszczonego na Twitterze filmu.

Wołodymyr Zełenski podkreślił w sobotnim wieczornym wystąpieniu, że dojdzie jeszcze do wielu takich spotkań ukraińskich żołnierzy z mieszkańcami wyzwalanych miast.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!