CENY napojów ostro W GÓRĘ. Będzie NOWA opłata. Projekt już na stole!

i

Autor: pexels.com

Ceny napojów w sklepach będą wyższe?! Projekt z nowymi przepisami już na stole!

2022-02-01 9:20

Od stycznia 2023 r. ceny napojów oraz wszystkich produktów, które są sprzedawane w plastikowych lub szklanych opakowaniach pójdą w górę. Wszystko za sprawą nowego projektu i kaucji, którą trzeba będzie zapłacić.

Fani słodkich napojów nie będą zadowoleni. W 2023 roku znów zapłacimy więcej za słodkie napoje - chodzi zarówno o te szklane, jak i plastikowe. Rząd zapowiada wprowadzenie kaucji za plastikowe butelki. Oznacza to wzrost cen za napoje, również niesłodzone. Ze wstępnych informacji wynika, że zmiany zaczną obowiązywać od roku 2023. O ile wzrosną ceny?

Rząd już I kwartale 2022 roku planował przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjne dla butelek na napoje. Jak ma to wyglądać teraz?

Podwyżki obejmą napoje butelkowane. Kaucja, którą zapłacimy za wszystkie butelki ma pomóc w rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia środowiska. O rządowych planach poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w programie "Newsroom WP". Decyzja jest już przesądzona, jednak nie ma jeszcze szczegółów dotyczących terminu wprowadzenia zmian oraz wysokości kaucji.

Kaucja będzie nakładana na każdą butelkę a jej wysokość będzie zależna od materiału, z jakiego jest wykonana. Opakowania będzie można zwracać w specjalnych punktach skupu oraz w automatach. Warto podkreślić, że do zwrotu butelek nie będzie potrzebny paragon i klient nie będzie zobowiązany do kupna nowego produktu. Dodatkowo Ministerstwo Środowiska planuje rozpoczęcie zbiórki plastikowych butelek z lasów oraz parków.

"W celu zapewnienia wysokich poziomów selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych powstałych z jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, rekomenduje się wprowadzenie systemu kaucyjnego"

– czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Jak podkreśla portal Buisnessinsider.pl, projektowane przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji (jak wynika z oceny skutków regulacji wszystkich jednostek handlowych jest 256 400, w tym 151 020 z nich ma powierzchnię do 100 m kw.). Mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji.

5 sposobów na: niedocenione sporty zimowe