Burze w Polsce: Blisko 400 osób ewakuowanych z obozu harcerskiego

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Burze w Polsce: Blisko 400 osób ewakuowanych z obozu harcerskiego

Burze w Polsce: Blisko 400 osób ewakuowanych z obozu harcerskiego

2021-07-14 21:40

Ewakuacja obozu harcerskiego w Kostkowicach na Śląsku. To w związku z burzami przechodzącymi nad tym obszarem Polski. Straż pożarna odebrała już ponad 500 zgłoszeń.

Ewakuacja obozy harcerskiego w Kostkowicach na Śląsku. Jak poinformowała po godz. 20. rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w związku z burzami obóz opuściło ok. 370 osób.

O godz. 20. rzeczniczka śląskich strażaków podała, że w całym regionie odebrano już ponad 540 zgłoszeń związanych z burzami; najwięcej – po ponad 150 w powiatach zawierciańskim i częstochowskim, a także liczne m.in. z powiatu myszkowskiego.

Czytaj także: Zostawili swoją córkę na bezludnej wyspie bo była zbuntowana. Uratowali ją rybacy

W Kostkowicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, nieopodal zalewu Dzibice, mieści się Baza Obozowa Hufca Ziemi Zawierciańskiej. Zgodnie z opisem ze strony zawierciańskiego ZHP ośrodek obozowy to ponad 13 hektarów sosnowego lasu, na terenie którego znajdują się m.in. domki drewniane, piętrowy drewniany budynek mieszkalny, jadalnia, kuchnia, toalety i łazienki.

W poniedziałek z powodu burz, które przeszły nad woj. warmińsko-mazurskim, prewencyjnie ewakuowano uczestników trzech tamtejszych obozów harcerskich. Nikt nie został poszkodowany. We wtorek Związek Harcerstwa Polskiego podał, że każdy obóz harcerski ma wyznaczone miejsce ewakuacji, by w razie zagrożenia - także pogodowego - uczestnicy mogli się w nim schronić. Na każdym obozie obowiązkowe jest także przeprowadzenie próbnego alarmu.

Czytaj także: RCB rozsyła alerty! Ostrzeżenia przed silnymi burzami wydano dla niemal całej Polski [MAPA]

W środę rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informowało, że Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie IMGW-PIB wydało na ten dzień ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące możliwości wystąpienia w woj. śląskim burz i burz z gradem oraz o towarzyszącym im silnym wietrze – w porywach do 100 km/h.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Raport z Anteny 14.07