nawigacja satelitarna, aplikacja

i

Autor: Yanosik

Będą zmiany w Google Maps. Aplikacja wyznaczy nam trasę "eko". Co to oznacza?

2021-04-01 10:04

Jeszcze w tym roku Google Maps będzie miało ponad 100 nowych funkcji – poinformowało we wtorek Google. Wśród nich trasy przyjazne środowisku. Co to oznacza? Aplikacja pokaże nam alternatywną drogę dojazdu z punktu A do punktu B w taki sposób, aby jak najmniej odczuło je... środowisko. Od kiedy będzie można skorzystać z tej funkcji? I na czym ona będzie polegała?

We wtorek 30 marca Google ogłosiło, że ich aplikacja, a dokładnie Mapy Google będą miały ponad 100 nowych funkcji. Jedna z nich to trasy „eko”. O co chodzi? Jak to wpłynie na naszą podróż i czy dzięki temu kierowcy będą wstanie wpłynąć na emisję spalin?

Strażnicy miejscy vs. mieszkaniec jedzący hot doga!

Trasy „eko” w Mapach Google

Każdy kierowca, który będzie chciał zminimalizować swój ślad węglowy z transportu, będzie miał na to szansę. Mapy Google pozwolą nam skorzystać z nowej funkcji drogowej, uwzględniającej problem dotyczący zmian klimatu, a dokładniej – wyszuka nam trasy przyjazne środowisku. O co chodzi?

Nowa funkcja Google Maps obliczy kierowcy najkorzystniejszą dla środowiska trasę „eko” z uwzględnieniem kilku czynników: natężenie ruchu, kąt nachylenia drogi, a także jej stan, zdjęcia lotnicze, satelitarne i Street View. Google oprze się także na danych z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnych Departamentu Energii USA.

- W przypadku około połowy dostępnych tras jesteśmy w stanie znaleźć opcję bardziej przyjazną dla środowiska. Dzieje się to z uwzględnieniem minimalnych kosztów i stosunkowo podobnego czasu - mówił Russel Dicker, dyrektor ds. produktu w Google.

CZYTAJ TAKŻE: SPIS POWSZECHNY ONLINE - jak wypełnić przez internet?

Mapy Google będą sugerować trasy "eko", choć kierowcy nie będą musieli się do nich stosować. Nową funkcję będzie można po prostu wyłączyć.

Od kiedy? Najpierw USA

Google poinformowało, że funkcja będzie dostępna jeszcze w tym roku, nie podając dokładnej daty. Jednak warto wiedzieć, że ta i inne nowe funkcje mapy Google, które bezpośrednio i pośrednio wpłyną na środowisko zostaną w pierwszej kolejności przetestowane w Stanach Zjednoczonych.

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy i awansuje na MŚ 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE