Siergiej Andriejew oblany farbą 9 maja pod pomnikiem żołnierza Armii Czerwonej. 15 listopada rosyjska rakieta spadła na Lubelszczyznę i zabiła dwóch Polaków

i

Autor: PAP/Leszek Szymański Ambasador Polski wezwany do rosyjskiego MSZ. Powodem prawdopodobnie incydent z 9 maja

Ambasador Polski wezwany do rosyjskiego MSZ. Powodem prawdopodobnie incydent z 9 maja

2022-05-11 14:17

Ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ - poinformował w środę szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau mówiąc o relacjach z Federacją Rosyjską po incydencie z udziałem rosyjskiego ambasadora, który miał miejsce w poniedziałek w Warszawie.

Rosyjski ambasador Siergiej Andriejew chciał złożyć kwiaty przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, ponieważ 9 maja Rosja obchodziła dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Demonstranci z ukraińskimi i polskimi flagami uniemożliwili Andriejewowi przejście pod miejsce upamiętnienia radzieckich żołnierzy, wznosili antyrosyjskie hasła i oblali ambasadora czerwoną substancją.

"W kwestii naszych relacji z Federacją Rosyjską, wiemy, że ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ i nie będę uprzedzał tutaj faktów. W stosunkach międzynarodowych zawsze obowiązuje zasada wzajemności" - powiedział szef polskiej dyplomacji odpowiadając na pytania podczas konferencji prasowej zorganizowanej podczas odbywającej się w Łodzi 33. sesji Konferencji Regionalnej FAO 2022 dla Europy i Azji Środkowej.

Zaznaczył, że strona polska starała się "przekonać stronę rosyjską do bezzasadności manifestacji, którą ambasada chciała zorganizować" w Warszawie 9 maja.

"Takie stanowisko też powtórzyliśmy w korespondencji z władzami Warszawy w obawie możliwości incydentu, który w naturalny sposób był konsekwencją wrażliwości społecznej zarówno Polaków, jaki i uchodźców z Ukrainy" - powiedział Rau.

"To jednak, co się stało, w żaden sposób nie zmienia naszego stanowiska, zgodnie z którym przedstawicielom dyplomacji obcego państwa należy się ochrona" - zaznaczył Rau. "Niezależnie jak bardzo odczuwamy potrzebę niezgadzania się z polityką rządu, który dyplomata reprezentuje" - dodał.