Afganistan: Wprowadzono zakaz przymusowych małzeństw

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Afganistan: Wprowadzono zakaz przymusowych małzeństw

Afganistan: Wprowadzono zakaz przymusowych małżeństw

2021-12-03 18:33

Zakaz zmuszania kobiet do małżeństw w Afganistanie. To decyzja talibów, którzy w sierpniu przejęli władzę w kraju. Jednocześnie zadeklarowali, że zamierzają wspierać prawa kobiet. Do tej pory informowano, że od kilku miesięcy kobiety w Afganistanie musiały zrezygnować m.in. z pracy czy z edukacji.

Talibowie sprawujący rządy w Afganistanie od sierpnia tego roku ogłosili wprowadzenie zakazu zmuszania kobiet do małżeństw, deklarując jednocześnie poparcie dla praw kobiet.

 "Oboje (kobiety i mężczyźni) powinni być równi. Nikt nie może skłaniać kobiety do małżeństwa przez wymuszenie lub nacisk" - głosi rozporządzenie.

Czytaj także: Afganistan opanowany przez talibów - o co chodzi z obecną sytuacją w kraju?

Decyzja ogłoszona przez najwyższego przywódcę talibów Hibatullaha Achundzadę została podjęta w czasie, gdy ubóstwo w Afganistanie gwałtownie rośnie. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wstrzymanie przez zagraniczne rządy funduszy, które przez lata wspomagały afgańską gospodarkę. Ocenia się, że próby złagodzenia polityki wobec kobiet są związane ze świadomością rządu talibskiego, że pogwałcenie ich praw powoduje nakładanie sankcji i wycofywanie funduszy przez Zachód.

Przymusowe małżeństwa stają się coraz bardziej powszechne w Afganistanie, ponieważ córki są wydawane za mąż za pieniądze, które można wykorzystać na spłatę długów i wyżywienie rodzin. Często są to małżeństwa niepełnoletnich dziewcząt, a nawet dzieci. Nowe talibskie zarządzenie nie reguluje dozwolonego wieku zawarcia małżeństwa. Wcześniej oficjalnie można było wziąć ślub po ukończeniu szesnastego roku życia.

Czytaj także: Afganistan. Ostatni żołnierz opuszcza Kabul. To zdjęcie przejdzie do historii

Talibowie oświadczają teraz, że są przeciwni praktyce wymiany kobiet w zamian za pieniądze czy w celu zażegnania sporu między zwaśnionymi mężczyznami. Rząd w Afganistanie zadecydował, że wdowa będzie mogła ponownie wyjść za mąż, gdy upłynie siedemnaście tygodni od śmierci męża i będzie miała prawo do wybrania nowego małżonka samodzielnie. Tradycyjnie kobieta po śmierci męża musiała wyjść za mąż za jednego z jego braci lub krewnych.

Talibscy przywódcy przekazali także, że nakazano sądom afgańskim sprawiedliwe traktowanie kobiet, zwłaszcza wdów ubiegających się o spadek. Talibowie twierdzą również, że zwrócili się do ministrów rządu o rozpowszechnianie świadomości praw kobiet w społeczeństwie.

W Afganistanie wciąż tysiące dziewcząt nie może chodzić do szkoły, a część kobiet nie może wrócić do pracy z powodu nakazów, jakie wprowadzili talibowie tuż po przejęciu władzy.

QUIZ. Najpopularniejsze hasła z krzyżówek. Dasz radę?

Pytanie 1 z 10
Karta z czerwonym rombem?
TAK WYGLĄDA granica Polski z Białorusią! Nasz dziennikarz był na miejscu!