500 złotych

i

Autor: Narodowy Bank Polski flickr.com 500 złotych

500 plus: ZMIANY - koniec wypłat gotówkowych i inne założenia projektu nowelizacji

2021-05-22 11:46

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy dotyczącej 500 plus. Zmiany dotyczyć mają przede wszystkim zasad wypłacania świadczeń. Przewidują między innymi koniec wypłat 500 plus w gotówce. Z naszego artykułu dowiecie się, jakich innych zmian należy się spodziewać.

500 plus - zmiany w zasadach wypłacania świadczenia szykuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Informację o trwających pracach podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. To kolejne zmiany w 500 plus od czasu wprowadzenia świadczenia. Program Rodzina 500+ działa w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku. W jego ramach na każde dziecko w rodzinie wypłacane jest świadczenie pomocowe w wysokości 500 zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda rodzina starająca się o 500 plus musiała co roku składać wniosek o przyznanie zapomogi. Dokument można przesłać w formie elektronicznej, lub papierowej. Samo przekazanie pieniędzy mogło zaś następować poprzez wypłatę gotówkową, przekaz bankowy lub za pośrednictwem poczty. Plany MRiPS zakładają, że ma się to skończyć. Ponadto proces wypłacania 500 plus zostanie scentralizowany.

NASA wyprodukowała tlen na Marsie | ESKA XD - Mobmania #23

500 plus tylko bezgotówkowo

Najbardziej istotna zmianą dla wielu osób pobierających świadczenie, będzie zakończenie wypłat gotówkowych. Obecnie pieniądze można odebrać bezpośrednio w banku, przekazem lub przez pocztę. Po zmianach wszyscy beneficjenci będą musieli mieć konto w bankowości elektronicznej. 500+ będzie bowiem wypłacane w formie bezgotówkowej.

Wnioski tylko przez internet i koniec corocznych naborów

Projekt Ministerstwa zakłada również przyjmowanie wniosków o 500 plus jedynie w formie elektronicznej. Dotychczas można było składać także wniosek papierowy. Ułatwieniem będzie zaś zniesienie obowiązku corocznego składania wniosku na nowy okres świadczeniowy.

Sonda
Czy 500+ powinno być waloryzowane?

ZUS zajmie się wypłatą 500+

Najbardziej istotną zmianą z perspektywy państwa, jest przejęcie obowiązku wypłacania świadczeń przez ZUS. Obecnie przekazywaniem pieniędzy z programu zajmują się samorządy. ZUS miałby zająć się wypłatami od Od 1 stycznia 2022 roku. Od 1 lutego 2022 r. przyjmowałby już wnioski na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r.