PS5 Pro

i

Autor: vcgamers https://www.vcgamers.com/news/en/specs-ps5-pro/

PlayStation

PS5 Pro. DATA PREMIERY, SPECYFIKACJA, CENA i WYGLĄD. Wszystko, co musisz wiedzieć!

2024-06-18 7:38

PlayStation 5 okazało się niesamowitym sukcesem, co raczej nie zdziwiło graczy oraz ludzi związanych ze światem gamingu. Ostatnio Sony oficjalnie potwierdziło, że wersja Slim niebawem trafi do sprzedaży, a o najmocniejszej konsoli obecnej generacji, PS5 Pro, wciąż jest głośno. Oto wszystko, co musisz wiedzieć planach Sony.

Spis treści

 1. Czy PS5 Pro kiedykolwiek wyjdzie?
 2. Czy data premiery PS5 Pro jest znana?
 3. PS5 PRO i specyfikacja
 4. Jaka może być cena PS5 Pro?

15 listopada 2013 roku Sony wypuściło PlayStation 4. Trzy lata później, niemal co do dnia, Sony zaprezentowano graczom ulepszoną wersję znaną jako PlayStation 4 Pro. Tymczasem PlayStation 5 zostało wydane 12 listopada 2020 r. Jeśli przeprowadzimy obliczenia, oznacza to, że minęły trzy lata, odkąd zadebiutowało PS5. Czy to oznacza, że wkrótce możemy spodziewać się premiery PS5 Pro? W tym artykule podsumowaliśmy wszystkie wiarygodne plotki, które do tej pory słyszeliśmy na temat PS5 Pro.

Czytaj też: PlayStation — Pomysły na prezenty dla graczy PS5 i PS4 w święta 2023. Niedrogie wybory

Czy PS5 Pro kiedykolwiek wyjdzie?

Podobnie jak w przypadku mitycznego Nintendo Switch Pro, Sony nie potwierdziło, że PS5 Pro jest w drodze, a nawet w przygotowaniu. Wierzcie lub nie, ale Sony wypuściło wersję „Pro” swojej domowej konsoli do gier tylko raz. Oryginalne PlayStation, PlayStation 2 i PlayStation 3 nigdy nie widziały modeli na poziomie Pro.

Dyrektor generalny Take-Two Interactive – studia odpowiedzialnego za franczyzę Grand Theft Auto – publicznie oświadczył, że według niego PS5 Pro powstanie. Tymczasem autor przecieków Tom Henderson powiedział „ze 100% pewnością”, że PlayStation 5 Pro jest „obecnie w fazie rozwoju”.

Czytaj też: PS5 DualSense otrzyma wirtualne przyciski! Sony eksperymentuje z kontrolerem. Nowy patent

Czy data premiery PS5 Pro jest znana?

Ponieważ Sony nie potwierdziło istnienia PS5 Pro, nie możemy z całą pewnością powiedzieć, kiedy faktycznie pojawi się nowa wersja konsoli. Biorąc pod uwagę, że Sony wypuściło aktualnie model Slim, prawie na pewno będziemy musieli poczekać do 2024 roku, jak nie dłużej, aby zobaczyć PS5 Pro. Jeden z przecieków w usuniętym już tweecie powiedział, że PS5 Pro i Nintendo Switch drugiej generacji prawdopodobnie zostaną wydane mniej więcej w tym samym czasie. Nintendo potwierdziło, że nie wprowadzi na rynek nowego sprzętu Switch w 2023 roku, co oznaczałoby premiery nowych konsol Sony i Nintendo w 2024 roku.

Podobnie Key To Gaming twierdzi, że zestawy demonstracyjne dla programistów zostały udostępnione w listopadzie tego roku. Prawdopodobnie oznacza to brak PS5 Pro aż do końca 2024 roku.

Z ostatnich doniesień wynika również, że PS5 Pro ma już przybliżoną specyfikację, o której wspominaliśmy w ostatnim artykule.

Czytaj też: Czy warto kupić PS5 Slim w święta 2023? Czym różni się nowa wersja konsoli Sony?

PS5 PRO i specyfikacja

Główną cechą PlayStation 4 Pro była obsługa 4K. W obecnym stanie PlayStation 5 obsługuje już rozdzielczość 4K w ogromnej liczbie tytułów. Technicznie rzecz biorąc, obsługuje nawet 8K. Jednak ta obsługa jest ograniczona tylko do jednej gry i nie jest ona zbyt popularna. Możliwe, że PlayStation 5 Pro będzie w stanie natywnie obsługiwać rozdzielczość 8K w większej liczbie tytułów, a nawet skalować do rozdzielczości 8K w grach, które natywnie nie obsługują tej rozdzielczości.

W grudniu 2023 r., wyciekł pełny zestaw specyfikacji rzekomego procesora. Podobno ma on kryptonim „viola” i nadal bazuje na architekturze AMD Zen 2.

Kolejną rzeczą, która mogłaby ulec poprawie, jest śledzenie promieni. PlayStation 5 obsługuje ray tracing, ale wymaga od systemu dość ciężkiej pracy i pewnych kompromisów w zakresie wydajności. Model na poziomie PRO mógłby teoretycznie obsługiwać ray tracing wydajniej i w większej liczbie tytułów.

Wreszcie doszliśmy do ważnego miejsca, w którym rzekomo insiderzy branży doszli do pełnej specyfikacji oraz możliwości najnowszego PS5 Pro. O tym możecie przeczytać w naszym ostatnim, obszernym artykule.

Specyfikacja, która wyciekła w kwietniu informuje nas o bardzo mocnym sprzęcie:

PS5 Pro (Trinity) specyfikacja:

 • GPU: Około 45% szybsze niż standardowe PS5,
 • CPU: taki sam jak PS5 (3,5 GHz), ale z „trybem wysokiej częstotliwości”, który zwiększa prędkość zegara do 3,85 GHz
 • Pamięć: zwiększona o 28% do 576 GB/s w porównaniu ze standardowymi 448 GB/s w PS5
 • Pamięć systemowa: zwiększona z 12,5 GB w standardowym PS5 do 13,7 GB
 • PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR): opóźnienie 2 ms przy skalowaniu obrazu 1080p do 4K (praca nad 8K) — obsługa do 300 TOPS obliczeń 8-bitowych
 • Ray Tracing: 3 razy mocniejszy niż standardowe PS5
 • Gry: gracze doczekają się znaczących ulepszeń graficznych, m.in. takich jak śledzenie promieni, produkcje otrzymają oznaczenie „PS5 Pro Enhanced”
 • HDR: pełna obsługa
 • Data premiery: planowana na święta 2024 roku

Czytaj też: Czy warto kupić PS5 Digital Edition na prezent w święta 2023? Wersja bez napędu to dobry wybór?

Jaka może być cena PS5 Pro?

Mamy nadzieję, że PlayStation 5 Pro nie będzie kosztować więcej niż 2500 zł. Ostatnim razem, gdy Sony przekroczyło granicę 500 dolarów w przypadku ulepszonej konsoli PlayStation 3 o pojemności 60 GB, nie została ona, delikatnie mówiąc, dobrze przyjęta. Jednak przy gwałtownie rosnącej inflacji możemy spodziewać się, że za PS5 Pro będziemy musieli zapłacić nawet około 3000 zł. Aktualnie Sony już wprowadziło spore promocje na wersje konsoli z i bez napędu, co świadczy o przygotowaniu rynku na droższy wariant konsoli.

Czytaj też: Czy warto kupić PS5 na prezent w święta 2023? Przeglądamy różne warianty konsoli Sony

Uprawiał konopie w przyczepie campingowej

QUIZ: Czy rozpoznasz konsolę do gier na podstawie zdjęcia kontrolera? Nie zgadniesz wszystkich!

Pytanie 1 z 14
Jaka konsola do gier jest powiązana z tym kontrolerem?
Nunchuck
Listen on Spreaker.