Nokia

i

Autor: Nokia

Technologia

Nokia właśnie wykonała pierwszą na świecie „immersyjną” rozmowę telefoniczną. Hit czy kit?

2024-06-11 12:01

Smartfony coraz częściej stają się naszymi asystentami dzięki sztucznej inteligencji, ale jakość połączeń głosowych nie zmienia od lat. Cóż, Nokia chce to naprawić i twierdzi, że wykonała „pierwsze na świecie wciągające połączenie głosowe i audio” przy użyciu nowego kodeka.

Spis treści

  1. Pierwsza immersyjna rozmowa...
  2. Kodek IVAS to daleka przyszłość
  3. Rozmowy w metaświecie

Pierwsza immersyjna rozmowa...

Telefoniczna została wykonana przy użyciu nowego kodeka IVAS (Immersive Voice and Audio Services), który jest częścią nadchodzącego standardu „5G Advanced”. Według Nokii kodek tworzy „trójwymiarowe wrażenia dźwiękowe”, dzięki którym rozmowy stają się „bardziej realistyczne i wciągające”. Teoretycznie powinno to stanowić duże ulepszenie w porównaniu z dzisiejszymi skompresowanymi, monofonicznymi rozmowami telefonicznymi, które na przestrzeni lat nie uległy znacznej poprawie pomimo wprowadzenia funkcji programowych, takich jak izolacja głosu.

Czytaj też: Dzwoni nieznany numer. Jak sprawdzić kto to? Jeden prosty trick!

Kodek IVAS to daleka przyszłość

Kiedy więc otrzymamy aktualizację połączeń głosowych? Jest dobra i zła wiadomość. Według Reuters do zapewnienia kompatybilności wystarczy smartfon wyposażony w co najmniej dwa mikrofony i tak jest w przypadku większości najlepszych współczesnych telefonów. Niestety, oczekuje się, że standard 5G Advanced – który ma być następcą dzisiejszej technologii komórkowej 5G – nie zostanie w pełni wdrożony w ciągu kilku lat, a kodek IVAS nie jest jeszcze używany w żadnej sieci komórkowej.

Rozmowy w metaświecie

Nokia i jej partnerzy z projektu 3GPP (3rd Generation Partnership Project), którzy współtworzyli nowy kodek IVAS, wyraźnie nie przewidują, że będzie on przeznaczony wyłącznie do smartfonów i połączeń audio. Przyświeca im znaczenie większa wizja, mianowicie przeniesienie połączeń głosowych (i połączeń konferencyjnych) w bardziej przestrzenną, realistyczną przyszłość, w której naprawdę mamy wrażenie, jakbyśmy byli w obecności innych ludzi, zamiast rozmawiać z nimi w skompresowanym formacie z minionej epoki.

Uzyskanie licencji na kodek IVAS i jego pełne przyjęcie przez operatorów komórkowych zajmie kilka lat, ale do tego czasu powinniśmy mieć w pełni rozwiniętą przestrzeń rzeczywistości mieszanej dzięki pojawieniu się większej liczby zestawów słuchawkowych Apple Vision Pro, czy Samsung XR/VR.

Technologiczny Przeglad Tygodnia 31.05

QUIZ dla prawdziwych fanów Apple! Jak dobrze znasz swojego IPhona?

Pytanie 1 z 19
Który z tych cytatów Steve'a Jobsa na temat innowacji jest prawdziwy?
Źródło: Nokia właśnie wykonała pierwszą na świecie „immersyjną” rozmowę telefoniczną. Hit czy kit?