Facebook

i

Autor: Meta / Canva

Facebook

Facebook i Instagram pod lupą Unii Europejskiej. Trwa dochodzenie w sprawie ochrony dzieci

2024-05-17 10:08

Unia Europejska (UE) wszczęła formalne dochodzenie w sprawie Meta w związku z obawami, że jej platformy, Instagram i Facebook, nie robią wystarczająco dużo, aby chronić zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci.

Facebook i Instagram pod lupą UE

UE twierdzi, że Meta mogła naruszyć ustawę o usługach cyfrowych (DSA) – ustawę przyjętą przez Komisję w 2023 r., która nakłada na firmy cyfrowe odpowiedzialność za dezinformację, oszustwa zakupowe, wykorzystywanie dzieci i inne formy krzywdy w Internecie.

Czytaj też: Facebook przejęty przez sztuczną inteligencję! Od teraz nie wiesz, czy piszesz z człowiekiem, czy AI

Wszczynamy formalne postępowanie przeciwko Meta” – oznajmił unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie UE. „Nie jesteśmy przekonani, czy zrobili [Meta] wystarczająco dużo, aby wywiązać się z obowiązków DSA w zakresie ograniczenia ryzyka negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych Europejczyków na swoich platformach Facebook i Instagram”.

Dochodzenie zbada efekt „króliczej dziury” na platformach, na których algorytm podaje dzieciom negatywne treści. UE przyjrzy się również skuteczności narzędzi Meta do weryfikacji wieku i prywatności nieletnich.

Badanie sprawdzi również, czy sugestie dotyczące treści i domyślne ustawienia prywatności Meta odpowiednio chronią prywatność i bezpieczeństwo nieletnich. „Mamy obawy, że Facebook i Instagram mogą stymulować uzależnienie behawioralne oraz że metody weryfikacji wieku, które Meta wprowadziła w swoich usługach, nie są odpowiednie, w związku z czym będziemy teraz prowadzić szczegółowe dochodzenie” – powiedziała Margrethe Vestager.

Jeśli problemy zostaną udowodnione i naruszą DSA, może to skutkować nałożeniem 6% grzywny na globalne przychody Meta. Nie ma określonego terminu zakończenia postępowania, a UE zachowuje uprawnienia do wdrożenia tymczasowych środków wykonawczych wobec Meta w trakcie dochodzenia.

Technologiczny Przegląd Tygodnia - odc. 6

Facebook QUIZ: Jak dobrze znasz platformę społecznościową?

Pytanie 1 z 13
Kiedy powstał Facebook?
Źródło: Facebook i Instagram pod lupą UE. Trwa dochodzenie w sprawie ochrony dzieci