Barszcz czerwony, Wigilia, Boże Narodzenie

i

Autor: Agnieszka Kukiela/REPORTER jak pozbyć się plan z czerwonego barszczu?

Boże Narodzenie 2023

Jak usunąć plamy z barszczu? Oto prosty domowy sposób

2023-12-18 14:08

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a na stołach zagoszczą tradycyjne potrawy. Jedną z nich jest barszcz czerwony - nieodłączny element wigilijnej kolacji - i zmora jeżeli chodzi o plamy. Jak sobie poradzić z plamami po barszczu? Oto sprawdzony domowy sposób na usunięcie uporczywych plam z koszuli czy obrusa.

Dlaczego plamy o barszczu czerwonym są tak trudne do usunięcia? Barszcz czerwony zawiera betaniny, naturalny barwnik, który nadaje mu charakterystyczny kolor. Betanina ma zdolność wnikania w struktury tkanin, co utrudnia usuwanie plam tradycyjnymi środkami. Jednak nie jest to niemożliwe. Jeżeli zadziałasz odpowiednio wcześnie, domowe sposoby poradzą sobie z czerwonymi zabrudzeniami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najszybsze sałatki na święta. Proste i pyszne przepisy

NAJDZIWNIEJSZE SŁOWO W JĘZYKU POLSKIM? | WYWIADEX Radio ESKA

Plamy z barszczu czerwonego - domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń

Choć barszcz czerwony jest symbolem wigilijnego stołu, to jego intensywny kolor potrafi sprawić nieco kłopotów, zwłaszcza jeśli niechcący skropimy nim nasze ulubione ubranie czy śnieżnobiały obrus. Plamy z barszczu, z racji intensywnego pigmentu, są jednymi z bardziej opornych do usunięcia. Jednak nie ma powodu do paniki! Istnieje skuteczny, domowy sposób, który pozwoli pozbyć się uporczywych śladów barszczu i przywrócić tkaninom ich pierwotną świetność.

  1. Działaj natychmiastowo: Gdy barszcz jeszcze nie wyschnął, natychmiast przystąp do działania. Wycieraj plamę delikatnie papierowym ręcznikiem, starając się usunąć jak najwięcej wilgoci.
  2. Pasta z sody oczyszczonej: do miseczki wsyp potrzebą ilość sody oczyszczonej, która jest naturalnym środkiem wybielającym. Następnie dodawaj po małej ilości wody, aby uzyskać konsystencję pasty. Gotowy produkt wcieraj w plamę za pomocą delikatnej szczoteczki do zębów. Roztwór pozostaw na 20 minut.
  3. Płukanie: Po 20 minutach spłucz tkaninę w zimnej wodzie. Jeżeli plama nie zniknie, powtórz proces lub skorzystaj z innego sposobu.
  4. Sól kuchenna: Posyp plamę solą kuchenną i podobnie, jak wcześniej pocieraj plamę delikatnie szczoteczką do zębów. Następnie pozostaw plamę na 20 min i spłucz zimną wodą.