Medytacja

i

Autor: pixabay Medytacja - jak rozpocząć jej praktykowanie i na co zwrócić uwagę?

Medytacja

Jak rozpocząć przygodę z medytacją? Porady dla początkujących

2024-07-08 14:02

Medytacja jest jak balsam dla duszy i umysłu. To praktyka, która może przynieść poczucie wewnętrznego spokoju i równowagi. Nie wymaga ona specjalnych umiejętności ani narzędzi potrzebnych do jej praktykowania. W tym artykule dowiesz się, jak rozpocząć swoją medytacyjną przygodę.

Medytacja to praktyka, która pochodzi z dawnych tradycji duchowych, ale jest powszechnie dostępna i niezwykle korzystna dla współczesnego człowieka. Jej wpływ na nasz organizm i umysł jest ogromny. Regularna medytacja może pomóc w redukcji stresu, zwiększeniu koncentracji, poprawie samopoczucia i zrozumieniu samego siebie. Istnieje wiele różnych form medytacji, ale wszystkie one mają wspólny cel: osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju i skupienia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pilates czy joga? Podobieństwa i różnice. Którą aktywność wybrać dla siebie?

Czy radiowcy ESKA potrafią śpiewać? | Dokończ Piosenkę 11

Medytacja według preferencji - określ na czym ci zależy i co chcesz osiągnąć

Medytacja jest praktyką, która może przybierać różne formy, w zależności od tego, czego oczekujemy po tej aktywności.

  • Jeżeli chcesz popracować nad koncentracją wypróbuj "medytację skupienia". Podczas niej skup się na jednej myśli, przedmiocie czy dźwięku. Medytacja skupienia ma na celu uspokojenie umysłu i poprawę równowagi emocjonalnej. Jest to często wykorzystywana forma medytacji w celu poprawy efektywności w codziennym życiu oraz w praktykach duchowych. To ważna praktyka medytacyjna, która pomaga w rozwijaniu umiejętności kontroli nad umysłem i emocjami.
  • Jeżeli zwiększyć świadomość siebie i otaczającego świata, spróbuj "medytacji uważności". Polega ona na skupia się na byciu w teraźniejszym momencie i akceptowaniu go bez oceniania. Jest to praktyka, która polega na świadomym obserwowaniu swoich myśli, emocji, ciała i otoczenia, bez próby zmieniania ich czy oceniania. Medytacja uważności polega na byciu świadomym tego, co się dzieje w danym momencie, bez rozpraszania się na myślach o przeszłości czy przyszłości. Medytację uważności możesz praktykować podczas spaceru, a także przebywając w domu i wykonując domowe obowiązki.
  • Jeżeli chcesz dążyć do uspokojenia myśli i zrelaksowaniu ciała, skorzystaj z "medytacji oddechu". medytacja oddechu świadomego, to forma medytacji, w której skupiasz swoją uwagę na procesie oddechu. Jest to jedna z najpopularniejszych i dostępnych form medytacji, która polega na byciu uważnym na oddech, jego rytm, głębokość i sposób, w jaki wchodzi i wychodzi z ciała.
  • Jeżeli chcesz wzmocnić ciało, zredukować napięcie i wewnętrzny stress wypróbuj "medytację jogi". Jak się domyślasz, łączy ona elementy aktywności fizycznej znanej z praktyki, jaką jest joga. Głównym celem medytacji jogi jest osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju, harmonii i równowagi, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W trakcie medytacji jogi, praktykujący wykonuje asany (pozycje ciała z jogi) oraz skupia się na oddechu i medytacji. To połączenie pomaga w rozciągnięciu ciała, wzmocnieniu mięśni, zwiększeniu elastyczności i spokojnym zrelaksowaniu umysłu.

Oto kilka kroków, które pomogą ci rozpocząć przygodę z medytacją

Na początku przygody z medytacją znajdź w ciągu dnia kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt minut wolnego czasu - w zależności od potrzeb i możliwości. Wybierz dogodne miejsce i pozycję, tak aby nic nie zakłócało twojego spokoju, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Poczuj jak powietrze przechodzi przez twoje ciało. Niech wdech i wydech będą głębokie i powolne. Postaraj się skupić wyłącznie na tej jednej czynności przez określony czas. Praktykuj to codziennie, aż wejdzie ci w nawyk, następnie możesz zwiększać czas i zacząć stosować powyższe schematy w celu wejścia na inne poziomy medytacji i urozmaicenia praktyki. Jeżeli zauważysz, że stres jest mniejszy, potrafił zachować zimną krew w sytuacjach, w których wcześniej wybuchałeś, potrafisz bardziej świadomie podchodzić do codziennych czynności, potrafisz kontrolować swoje emocje, zwiększyła się twoja empatia - to oznacza, że poczyniłeś pierwsze kroki ku zmianie na lepsze, a medytacja działa.