EURO 2020 - żółte i czerwone kartki: co oznaczają? [PRZEPISY, ZASADY]

i

Autor: ANTON VAGANOV/AFP/East News EURO 2020 - żółte i czerwone kartki: co oznaczają? [PRZEPISY, ZASADY]

EURO 2020 - żółte i czerwone kartki: co oznaczają? [PRZEPISY, ZASADY]

2021-06-23 17:46

Żółte i czerwone kartki na Euro 2020 interesują polskich kibiców. Najwięcej żółtych kartek, w pierwszej kolejce, otrzymali Chorwaci. Aż trzech zawodników tego kraju ukaranych zostało najniższym, piłkarskim wymiarem kary. Do tej pory jedynym zawodnikiem, który otrzymał czerwoną kartkę na Euro 2020 jest Grzegorz Krychowiak. Co oznaczają żółte i czerwone kartki na Euro 2020? Jak działają? Przekonajcie się sprawdzając regulamin już teraz.

Spis treści

  1. EURO 2020 - żółte kartki: co oznaczają? [PRZEPISY]
  2. EURO 2020 - czerwone kartki: PRZEPISY

EURO 2020 - żółte i czerwone kartki: co oznaczają? Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o czerwone kartki i przepisy na Euro 2020? Nawet najwięksi kibice piłki nożnej, ale również eksperci sportowi mieli początkowo problem z interpretacją zasad, jakie obowiązują podczas Mistrzostw Europy. Głośno wokół tematu kartek zrobiło się po meczu Polska Słowacja. Grzegorz Krychowiak w pierwszej połowie goniąc rywala pociągnął go za koszulkę i otrzymał żółty kartonik. W drugiej połowie bezpardonowo wszedł w nogi rywala, a sędzia bez chwili zastanowienia ukarał go drugą żółtą i finalnie czerwoną kartką. Stał się tym samym pierwszym zawodnikiem, który z powodu wykluczenia musiał opuścić boisko. W związku z tym wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy Krychowiak zagra z Hiszpanią. Interpretacja zasad żółtych i czerwonych kartek na Euro 2020 jest jednoznaczna.

Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro 2020? Czy Polska ma szanse? Ile punktów trzeba?

EURO 2020 - żółte kartki: co oznaczają? [PRZEPISY]

Żółte kartki na Euro 2020, ale również ogólnie w piłce nożnej, działają jako środek dyscyplinarny. Tradycyjnie uzbieranie zbyt dużej liczby żółtych kartek oznacza zawieszenie na jeden mecz. Zgodnie z artykułem 52 regulaminu UEFA, zawodnik zostaje zawieszony na następny mecz po zdobyciu dwóch żółtych kartek, w dwóch osobnych meczach. Jeśli piłkarz otrzymał mecz w pierwszej i drugiej kolejce, to nie zagra w trzecim meczu. UEFA wyjaśniła również, że zdobycie czterech kartek żółtych, w czterech różnych meczach będzie skutkowało kolejnym zawieszeniem piłkarza. Co to oznacza? Jeśli piłkarz otrzymał żółtą kartkę w dwóch pierwszych meczach, później otrzyma żółtą kartkę w 1/16 i ćwierćfinale, oznacza to, że nie zagra w półfinale.

W regulaminie widnieje bardzo ważny zapis. Po zakończeniu ćwierćfinałów pojedyncze żółte kartki zostaną wymazane z konta zawodnika. Oznacza to, że nawet jeśli ten sam zawodnik, którego konto zostało wyczyszczone z żółtych kartek, otrzyma w półfinale żółtą kartkę, to i tak zagra w wielkim finale. 

EURO 2020 - czerwone kartki: PRZEPISY

Początkowo wiele osób myślało, że skoro Grzegorz Krychowiak nie otrzymał bezpośrednio czerwonej kartki, a dwie żółte, to będzie mógł zagrać w następnym meczu. Interpretacja przepisów UEFA jest jednoznaczna. Zawodnik otrzymał czerwoną kartkę, więc nie zagra w kolejnym meczu. 

Mecz POLSKA - HISZPANIA: EURO 2020. Kiedy jest? Gdzie? O której godzinie?

Jan Tomaszewski po meczu Polska - Słowacja