Kraków, Dorożki

i

Autor: pixabay Trwa debata nad usunięciem dorożek z ulic Krakowa

Kraków

Z Krakowa znikną dorożki? Trwa debata nad wprowadzeniem zakazu

2024-03-01 15:21

Dyskusja na temat obecności dorożek konnych w Krakowie nabiera tempa, a wkrótce mieszkańcy mogą zostać poproszeni o wypowiedzenie się w tej kwestii. Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt (KSOZ) proponuje przeprowadzenie referendum w sprawie całkowitego zakazu korzystania z dorożek konnych w mieście. Choć temat ten budzi kontrowersje, to coraz więcej głosów wskazuje na potrzebę wprowadzenia zmian.

Kraków, miasto historyczne i malownicze, znane ze swego uroku i bogatej historii, od lat jest także miejscem, gdzie możemy spotkać tradycyjne dorożki konne. Jednakże, w ostatnich latach głosy przeciwników tego rodzaju transportu stają się coraz głośniejsze. Debata na temat losu dorożek w Krakowie jest na ustach mieszkańców, władz i ekspertów. Los dorożek nie jest jeszcze przesądzony, ale wszystko prowadzi do tego, że dorożki znikną z ulic Krakowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowa atrakcja w Krakowie rusza już w marcu. Za spacery z przewodnikiem nie zapłacimy ani złotówki

SHORT - Marcin Maciejczak REACTS - Dania Słowenia| Eska

Wszystko zmierza do wprowadzenia zakazu dorożek w Krakowie

Przedstawiciele Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt (KSOZ) sugerują, że mieszkańcy powinni zostać zaangażowani w decyzję dotyczącą przyszłości dorożek konnych poprzez referendum. Organizacja ta, od lat walcząca o prawa zwierząt, postuluje całkowity zakaz korzystania z dorożek, argumentując, że wykorzystywanie koni w ten sposób jest nieludzkie i nieetyczne.

Kandydat na prezydenta Krakowa, prof. Stanisław Mazur, dołączył do grona osób popierających wprowadzenie zakazu. Publicznie opowiedział się "za" zakazem dla dorożek konnych, proponując stopniowe przejście na dorożki elektryczne. W swoim wystąpieniu podkreślił potrzebę zapewnienia płynnego przejścia dla osób zatrudnionych w branży dorożkarskiej, proponując dwuletni okres przejściowy.

Kandydat Mazur podkreślił również, że czas na zmiany nadszedł, powołując się na przykłady innych europejskich miast, takich jak Paryż, Londyn, Barcelona czy ostatnio Praga, które już wprowadziły zakazy korzystania z dorożek konnych. W jego opinii, Kraków jako miasto postępujące powinien podążać tym śladem, dbając o dobrostan zwierząt.

Sądzę, że trzecia dekada XXI w. to jest taki czas, że Kraków wzorem innych miast powinien pomyśleć o wprowadzeniu tego zakazu. Inne miasta europejskie — Paryż, Londyn, Barcelona, ostatnio Praga — wprowadziły takie zakazy. Wiedeń od lat przymierza się do tego - powiedział prof. Stanisław Mazur na briefingu prasowym.

Debata na temat dorożek konnych w Krakowie jest otwarta i choć dorożki wpisały się w krajobraz miasta, Kraków, według wielu osób, Kraków powinien iść z duchem czasu i zastępować tradycyjne systemy nowoczesnymi rozwiązaniami.