Lato

Wakacje 2024 w Albanii. Czego nie wolno tam robić? Gdzie pojechać? Ksamil, Saranda i inne atrakcyjne miejsca

Albania jest kierunkiem, który zyskuje coraz większą popularność w kontekście wakacji 2024 roku. W artykule przybliżamy dwa najpopularniejsze kierunki, ceny za wakacje all inclusive i nie tylko, a także podpowiadamy - co zobaczyć w Ksamilu i Sarandzie.

Spis treści

  1. O Albanii słów kilka 
  2. Wakacje Albania - czy warto jechać do Ksamilu? 
  3. Piaszczysta Saranda - idealna na wakacje w Albanii
  4. Wakacje w Albanii - inne kierunki
  5. Ksamil czy Saranda? Co wybrać na wakacje 2024? 
  6. Wakacje 2024 w Albanii - czy warto? 

O Albanii słów kilka 

Znajdujący się nad Morzem Jońskim ten bałkański kraj doświadczył wielu ponurych wydarzeń. Niemniej jednak nie przeszkodziło to w wyjściu na prostą i dołączeniu Albanii do zaszczytnego grona wyjątkowych krajów turystycznych nad Morzem Śródziemnym. Albania jest krajem kandydującym do dołączenia do Unii Europejskiej, a dominującą walutą tam są Leki i Qindarki. Wjedziemy tam za pomocą dowodu osobistego. 

Czy Albania jest bezpieczna? 

Albania jest krajem bezpiecznym dla turystów - poza katastrofami naturalnymi nie powinniśmy się martwić zagrożeniami politycznymi bądź też społecznymi, niemniej jednak dawka zdrowego rozsądku jest zawsze wskazana. 

Czego nie robić w Albanii?

Przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się zbaczania z wytyczonych szlaków. Ponadto nie powinniśmy planować noclegów poza wyznaczonymi hotelami i pensjonatami. 

Jaki kierunek w Albanii na wakacje? 

Obecnie w Albanii możemy wymienić dwa najpopularniejsze kierunki wakacyjne - Ksamil oraz Saranda, które stale rywalizują ze sobą o przyciąganie coraz to większej ilości turystów. Warto też wspomnieć o tym, że oba te miasta znajdują się w przepięknym okręgu Wlora na południu kraju, który dorównuje swoim pięknem Riwierze Tureckiej - o niej z kolei możecie przeczytać w poniższym artykule. 

Czytaj też: Wakacje 2024 w Turcji. Co zobaczyć? Nie tylko Pamukkale! Oto atrakcje Riwiery Tureckiej - Alanya, Side i Antalya

Wakacje Albania - czy warto jechać do Ksamilu? 

Turkusowe wody, piaszczyste plaże i praktycznie bezchmurna pogoda cały czas? Czy to brzmi jak raj? Otóż nie, mowa tutaj o Ksamilu - śródziemnomorskim klejnocie turystycznym, który w 2013 roku został wytypowany przez brytyjski "Guardian" jako jeden z najpiękniejszych i najtańszych kierunków turystycznych. 

Osoby zainteresowane wizytą w wakacje 2024 w tym miasteczku mogą wypocząć nad krystalicznie czystą wodą, korzystać z bogatej oferty sportów wodnych, czy też udać się do Niebieskiego Oka w Muzinë, które zachwyca swoją wręcz nienaturalnie niebieską wodą. Cudownie czysta woda, błękitne morza i niesamowite widoki to coś, co możemy też odnaleźć w Grecji, o której przeczytacie w artykule poniżej. 

Czytaj też: Cudowne Grecja - malownicze Santorini, wyjątkowe Kos i piękne Zakhyntos - sprawdzamy ceny i atrakcje

Wizyta w Ksamilu na tydzień w Lipcu dla jednej osoby ze śniadaniami to wydatek około 2199 zł. 

Krystaliczna woda w Ksamilu

i

Autor: Cannm01 - CC BY-SA 4.0

Piaszczysta Saranda - idealna na wakacje w Albanii

Nieoficjalna stolica Albańskiej Riwiery to miasto tętniące życiem nocą i dniem! Jeśli szukamy rozrywek wieczorowych, dobrej zabawy i zabytkowego miasta, to zdecydowanie powinniśmy wybrać się do Sarandy! 

Jako jeden z ciekawszych kierunków na wakacje 2024, Saranda oferuje odwiedzającym pełen zakres atrakcji takich jak podróże po wielu okolicznych wysepkach, czy też odwiedzenie unikalnego stanowiska archeologicznego w Butrincie

Wizyta w Sarandzie na tydzień w Sierpniu dla jednej osoby to wydatek zaczynający się od około 2979 zł z przylotem w ofercie all inclusive. 

Plaże w Sarandzie

i

Autor: Gary Bembridge - CC BY 2.0

Wakacje w Albanii - inne kierunki

Osoby zainteresowane innymi miejscami niż Ksamil lub Saranda mogą zastanowić się nad pięknym Durres, Tiraną - stolicą Albanii, czy też Szkodrą, która znajduje się nad malowniczym Jeziorem Skadarskim. 

Nie możemy też zapominać o Albańskich Alpach, a także malowniczo pięknych dolinach, które ciągną się między nimi! 

Dodajmy do tego szczyptę zabytków greckich oraz romańskich i mamy przed sobą fascynujący kraj z bogatą kulturą. 

Ksamil czy Saranda? Co wybrać na wakacje 2024? 

Wszystko zależy od tego, czy poszukujemy ciszy i spokoju, czy być może preferujemy bardziej rozrywkowe wakacje 2024. Jeśli chcemy się zrelaksować, poleżeć na plaży i odpocząć, to Ksamil będzie o wiele lepszą opcją dla nas. 

Z kolei jeśli liczymy na rozrywkowe noce, dużo zabawy i wiele atrakcji, to Saranda będzie bardziej rozrywkowym kierunkiem. 

Wakacje 2024 w Albanii - czy warto? 

Słoneczna i piękna Albania to interesujący kierunek, nad którym zdecydowanie trzeba się zastanowić! Piękne plaży, cudowna riwiera i bogata historia tego kraju zdecydowanie może urozmaicić nasze wakacje 2024 w Albanii. Jeśli natomiast szukamy innych alternatyw, to gorące piaski Afryki czekają na nas w Egipcie. Ten niezwykle popularny turystycznie kraj jest rajem turystycznym już od wielu lat, a w naszym artykule poniżej dowiecie się wszystkiego co potrzebujecie aby zaplanować wyjątkowe i tanie wakacje.

Czytaj też: Tanie wakacje 2024 w Egipcie - sprawdzamy ceny, informujemy o zwyczajach i porównujemy piękne atrakcje

Wszystkie ceny zostały wzięte ze strony wakacje.pl, tui.pl oraz kayak.pl w dniu 14.03.2024 r.