Malta

i

Autor: pixabay Malta - Top 10 atrakcji

Malta

Top 10 atrakcji na Malcie. To warto zobaczyć

2024-04-24 15:08

Choć Malta jest niedużą wyspą, jest na niej wiele do odkrycia. Znajduje się tam niezliczona ilość cudów natury, a także architektury. Wapienne klify, wspaniałe laguny, czy megalityczne świątynie starsze od egipskich piramid, to tylko niektóre z atrakcji, które przyciągają turystów z całego świata. Sprawdź, co warto odwiedzić na południowym krańcu Europy.

Malta to wyspiarskie państwo położone na Morzy Śródziemnym w odległości ok. 80 km od południowych krańców Włoch. Jej cywilizacja zaczęła rozwijać się 7000 tys. lat temu, a dzisiaj ta niewielka wyspa może pochwalić się ilością ponad 300 zabytków, które znajdują się na powierzchni zaledwie 316 km kw. Co więcej, Malta należy do najcieplejszych krajów Europy. Okres letni trwa tutaj aż 8 miesięcy, a średnia temperatura w ciągu roku wynosi 23 stopnie Celsjusza. Aby jeszcze bardziej zachęcić Was do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca, dodamy, że w 2018 roku, Malta zdobyła tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

  1. Valletta – stolica Malty
  2. Marsaxlokk - wioska rybacka
  3. Blue Grotto - jaskinia w klifie
  4. Dingli Cliffs - ponad 200-metrowe klify
  5. Popeye Village - wioska filmowego Popeye'a
  6. Świątynie megalityczne w Mnajdra i Hagar Qim
  7. Golden Bay, Ghajn Tuffieha, Gnejna Bay - najpopularniejsze plaże Malty
  8. Mdina - Miasto Ciszy
  9. Ogrody Barrakka - zieleń w sercu stolicy Malty
  10. Gozo Island - mityczna wyspa Malty
ESKA Summer City w Crystal Mountain w Wiśle

1. Valletta – stolica Malty

Valletta to serce Malty położone na wzgórzu Sciberras. Okalają ją zatoki Grand Harbour oraz Mersamxett. To tutaj warto zacząć poznawanie tego pięknego, wyspiarskiego kraju, bowiem, cały obszar Valletty wpisany jest na listę Dziedzictwa UNESCO, a każdy budynek posiada swoją historię. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo. Można tu napotkać wiele architektonicznych perełek i urokliwych uliczek. Na terenie miasta znajdują się: Muzeum Wojny i Fort St Elmo, Anglikańska ProKatedra św. Pawła, Pałac Wielkiego Mistrza, MUŻA - muzeum sztuk pięknych, Narodowe Muzeum Archeologiczne czy Biblioteka Narodowa.

Velletta - stolica Malty

i

Autor: Nur Photo/East News Velletta - stolica Malty

2. Marsaxlokk - wioska rybacka

Marsaxlokk to niezwykle urokliwa i fotogeniczna wioska rybacka, położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Malty. Znana jest z kolorowych łódek przycumowanych u brzegu i rozległego targu, gdzie można kupić świeże, smaczne ryby czy owoce morza, ale też inne przysmaki, z których słynie ten region, jak chociażby qassatat - okrągły wypiek ze szpinakiem w środku, podawany na gorąco.

Wioska Marsaxlokk, Malta

i

Autor: olgacov/easyfotostock/Eastnews Wioska Marsaxlokk na Malcie

3. Blue Grotto - jaskinia w klifie

Błękitna Grota to kolejne malownicze miejsce na Malcie, które przyciąga rzeszę turystów. Ta imponująca jaskinia została wyrzeźbiona w klifie przez morskie fale. Znaleźć ją można w południowo-wschodniej części Malty. Jej wysokość przekracza 40 metrów, przy głębokości 26 metrów. Aby zobaczyć Blue Grotto należy wykupić rejs łódką. Można również, całkowicie za darmo, wybrać się na taras widokowy, z którego rozpościera się widok na grotę. W pobliżu znajduje się parking i przystanek autobusowy.

Blue Grotto, Malta

i

Autor: East News Blue Grotto - niebieska grota na Malcie

4. Dingli Cliffs - ponad 200-metrowe klify

Klify Dingli swoją nazwę zawdzięczają Thomasowi Dingley’owi, który przed laty był właścicielem tych terenów, a także jednym z rycerzy Zakonu Maltańskiego. Wzdłuż, ponad 200-metrowych klifów, rozciągają się trasy spacerowe, z których można podziwiać monumentalne dzieło natury, a także bezkres Morza Śródziemnego. Przejście całej trasy zajmuje do kilkudziesięciu minut.

Dingli Cliffs, Malta

i

Autor: East News Dingli Cliffs - klify na Malcie

5. Popeye Village - wioska filmowego Popeye'a

Wioska Popeye'a to maltański park rozrywki, znajdujący się północy wyspy nad zatoką Anchor Bay. To magiczne miasteczko powstało na potrzeby musicalu o słynnej postaci Popeye'a, który ma polskie korzenie. W jego postać wcielał się aktor Robin Williams. Cała infrastruktura jest zatem pomysłem scenografów i pozostałych twórców filmu.

Popeye Village, Malta

i

Autor: Photosport Int/REX Popeye Village - wioska Popeye'a

6. Świątynie megalityczne w Mnajdra i Hagar Qim

Megalityczne świątynie Malty wpisane są na listę Dziedzictwa UNESCO. Ruiny Mnajdra i Hagar Qim to architektoniczne perły, pochodzące z prehistorycznego okresu zwanego Ggantija, a ich budowę datuje się na 3600-3200 p.n.e. To oznacza, że są starsze od piramid starożytnego Egiptu. Na ścianach znajdują się wykute dekoracyjne motywy, głównie spirale.

Świątynie megalityczne w Mnajdra i Hagar Qim

i

Autor: akg-images / Erich Lessing/EAST NEWS Świątynie megalityczne w Mnajdra i Hagar Qim na Malcie

7. Golden Bay, Ghajn Tuffieha, Gnejna Bay - najpopularniejsze plaże Malty

Po zwiedzaniu przychodzi, często przychodzi ochota na odpoczynek. Najlepszymi miejscami, gdzie warto odetchnąć są piaszczyste plaże. Jedną z nich jest Golden Bay, drugą, znajdującą się nieopodal, Ghajn Tuffieha Bay, a trzecią Gnejna Bay.

Malta, Plaża

i

Autor: Joanna Gajcy/East News Golden Bay na Malcie

8. Mdina - Miasto Ciszy

Mdina to pierwsza stolica Malty otoczona obronnym murem, leżące na terenie większego miasta - Rabatu. Miejsce to jest szczególnie godne odwiedzenia. Tu, pośród starych, przynoszących chłód murów, możemy poczuć się jak w baśniowej krainie. Kręte uliczki zaprowadzają turystów w nieznane zakątki miasta, gdzie w przydrożnych knajpkach można uraczyć się lokalnym winem. Dlaczego nazwane jest Miastem Ciszy? Otóż, do samej Mdiny nie można wjechać autem. Samochody należy zostawiać na jej obrzeżach.

Mdina - Miasto Ciszy

i

Autor: Maltaguy1/easyfotostock/Eastnews Mdina - Miasto Ciszy na Malcie

9. Ogrody Barrakka - zieleń w sercu stolicy Malty

Dolne i górne ogrody Barrakka to bliźniacze obiekty przyrodnicze położone w mieście Valletta. To tutaj można schronić się przed upałami, wypocząć pośród natury i zobaczyć rzadkie okazy roślin. Na terenie ogrodów znajdują się fontanny, rzeźby, posągi czy tablice upamiętniające najważniejsze wydarzenia historyczne Malty. Ogrody stanowią również wspaniały punkt widokowy na miasto i zatokę.

Barrakka Gardens, Malta

i

Autor: East News Barrakka Gardens na Malcie

10. Gozo Island - mityczna wyspa Malty

Wyspa Gozo położona jest w odległości ok. 2,5 km na północny zachód od brzegu Malty. "Gozo" oznacza "radość", a turystów zachwyca wykutymi w skałach wapiennych domami otoczonymi palmowymi ogrodami. Według mitologii greckiej, to tutaj, Odyseusz wracając z wojny trojańskiej, rozbił się swoim statkiem, po tym, jak poddała się urokowi Kalipso. Nimfa miała go tu więzić przez siedem długich lat, chcąc uczynić go swoim nieśmiertelnym mężem.

Gozo Island, Malta

i

Autor: Massimiliano Maddanu/UIG Travel and Satelite/East News Gozo Island na Malcie