Kultura

Znany bohater-marynarz Popeye pochodził z Polski? Poznaj niezwykłą historię!

2023-06-16 9:49

Bajki animowane z marynarzem Popeye'em znają miliony widzów na całym świecie. Przez wiele dekad zadziorny żeglarz z drewnianą fajką i puszką szpinaku bawił dzieci i młodzież. Niewielu ludzi jednak zdaje sobie sprawę, że jego pierwowzór był Polakiem! Poznajcie jego historię.

Kim był prawdziwy Popeye?

Pierwowzorem dla zawadiackiego marynarza z drewnianą fajką, czyli Popeye'a był Frank Fiegel "Rocky", który urodził się na ziemiach polskich 27 stycznia 1868 roku. W dzieciństwie udało mu się wraz z rodziną wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, które nastawione były na przyjmowanie uchodźców z Europy. Ameryka potrzebowała ludzi i nowej krwi.

Wiadomo, że przez większą część życia nasz bohater trudnił się żeglugą, pracował na różnych statkach dla rozmaitych armatorów i firm.

Schyłek życia

Będąc na emeryturze, pracował w tawernie w Chester w stanie Illinois jako ochroniarz, osoba utrzymująca porządek. Często byli marynarze, ludzie dobrze zbudowani dorabiali jako "obstawa" lub "człowieka od brudnej roboty". Frank Fiegel nie był grzeczny. Często wdawał się w bijatyki i wkrótce stał się legendą wśród okolicznej ludności i nie tylko. Zawsze palił wspomnianą fajkę i przez to mówił tylko jedną stroną ust, to nadawało mu charakterystycznego sznytu i polotu.

Popeye, bohater komiksów i kreskówek, został stworzony przez rysownika Elzie Crisler Segar w 1929 roku. Inspiracją dla artysty był właśnie Polak, Frank Fiegel. W 1996 roku na jego nagrobku pojawił się grawerunek z twarzą marynarza Popeye'a.

Ciekawostka: Popeye po słowacku nazywa się Pepek Namornik.

Policjanci czytają bajki dzieciom
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE