Park Zakrzówek

To polskie kąpielisko pośród skał będzie hitem tego lata! Woda jak w Adriatyku

2023-09-05 9:57

Zalew w Zakrzówku oficjalnie otwarty! To wspaniała informacja dla mieszkańców Krakowa i okolic, którzy od lat chętnie korzystają z uroków tego miejsca. Teraz jednak teren kąpieliska został dostosowany do wszelkich norm rekreacyjno-wypoczynkowych. To miejsce przypomina wybrzeże Adriatyku.

Małopolska może pochwalić się niesamowicie atrakcyjnym miejscem idealnym na wakacyjny wypoczynek. Zalew Zakrzówek leży w granicach administracyjnych Krakowa i przypomina najpiękniejsze plaże Morza Adriatyckiego. Nie jest on jednak naturalnym tworem. Jest to nieczynny kamieniołom, który w 1990 roku został zalany wodą. Za niesamowitą przejrzystość, sięgającą nawet 15 metrów i turkusowy kolor wody odpowiadają występujące tu złoża wapienia.

Zakrzówek to kultowe miejsce na mapie Krakowa, a mieszkańcy od lat wypoczywają tu opalając się na skalistym brzegu, czy nurkując. Zakrzówek ma jednak też swoją ciemną stronę. Było to miejsce wielu nieszczęśliwych wypadków oraz samobójstw. Funkcjonariusze Straży Pożarnej dostawali wiele zgłoszeń o przykrych zdarzeniach. Siatka zabezpieczająca znajdująca się w najniebezpieczniejszych miejscach, często była niszczona, a Zakrzówek, głównie po zmroku stawał się dla młodzieży imprezownią.

Zalew Bagry w Krakowie

Zalew Zakrzówek zrewitalizowany i oddany do użytku turystów

W 2016 roku Kraków wykupił Zakrzówek za 26 mln złotych, a władze miasta postanowiły stworzyć na jego terenie miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. W 2019 roku ruszyła modernizacja zalewu. Na terenie kąpieliska powstały tarasowe pomosty widokowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, pawilony z toaletami, miejsca piknikowe, ścieżki rowerowe, budynek z częścią restauracyjną, wybieg dla psów i przestrzeń wspinaczkowa.

Kąpielisko zostało otwarte 1 czerwca 2023. Liczba osób, która może przebywać na terenie zalewu jest ograniczona. Może tu przebywać jednocześnie do 1000 osób. Aktualne obłożenie można sprawdzić w internecie.