Ameryka Północna

To najrzadziej odwiedzany park narodowy w USA. Obowiązują tu surowe reguły

2024-06-25 12:40

Biorąc pod uwagę położenie Parku Narodowego Amerykańskiego Samoa, łatwo zrozumieć, dlaczego ma on stosunkowo niewielu odwiedzających, jednak mimo wszystko warto włączyć go na swoją listę miejsc godnych zobaczenia, chociażby ze względu na wspaniałe widoki i urzekającą przyrodę. Co więcej, na terenie parku osiedleni są rdzenni mieszkańcy tego regionu, Samoanie, którzy praktykują tu swoje zwyczaje i tradycje.

Najrzadziej odwiedzanym parkiem narodowym na świecie jest Park Narodowy Wrót Arktyki, położony w środkowej części północnej Alaski na terenie łańcucha Gór Brooksa. Zaraz po nim jest Park Narodowy Amerykańskich Wysp Samoa - najbardziej egzotyczny park Stanów Zjednoczonych, położony na południowym Pacyfiku.

Ta część Polinezji leży w strefie klimatów równikowych, a różnice temperatur są nieodczuwalne. W styczniu sięgają 28, w sierpniu 25 stopni Celsjusza. Wyspy Samoa to wzniesione miliony lat temu ponad powierzchnię oceanu wulkaniczne grzbiety. Tereny objęte ochroną znajdują  się na wyspach Ofu, Tau i Tutuila i obejmują zarówno część lądową, jak i wodną. Rdzennymi mieszkańcami tych ziem są Samoanie.

Park Narodowy American Samoa warto odwiedzić, ze względu na niezwykłe ekosystemy tropikalnych lasów, malownicze plaże z unikatowymi strefami pływów, podwodny świat raf koralowych, a także w celu poznania tutejszej kultury.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 10 najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Najlepsze miejsca dla miłośników przyrody

PORANEK ESKA - Najwyższy człowiek świata

Samoanie ściśle przestrzegają swoich zwyczajów

Park Narodowy Amerykańskich Wysp Samoa został założony w 1988 roku, aby chronić nie tylko zasoby naturalne regionu, ale także jego dziedzictwo kulturowe. Położony około 2600 mil na południowy zachód od Hawajów, jest to jedyny park narodowy na południe od równika. Kultura samońska jest najstarsza w Polinezji. Samoanie są zorientowani na tradycję i ściśle przestrzegają swoich zwyczajów i hierarchii, która panuje w samoańskim społeczeństwie. Od wieków Samoańczycy pielęgnowali swoje wyspy jako ziemię świętą, kultywując tradycję faasamoa i opierając swoje społeczeństwo na systemie faamatai. Dzięki temu wpływ obcej cywilizacji pozostawał minimalny, a dziedzictwo zachowało swój niezwykły, wyspiarski charakter.

Turyści muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach

Na stronie parku narodowego znajdziemy nawet instrukcję, jak zachowywać się na wyspie i w stosunku do jej rdzennych mieszkańców:

  • Zawsze trzeba zapytać o zgodę przed zrobieniem zdjęcia lub przed skorzystaniem z plaży
  • W niedzielę należy zachować spokój i ciszę, ponieważ to dzień święty, czas modlitwy
  • W tradycyjnym domu zwanym fale (fah-LAY) należy usiąść na podłodze zarówno przed rozmową czy posiłkiem, a nogi należy złożyć lub przykryć matą
  • Nie można jeść i pić spacerując po wiosce
  • Każdego wieczoru, podczas modlitwy, zwanej Sā należy zachować ciszę, a do wioski lepiej wejść już po zakończeniu rytuału
  • Jeżeli zostaniesz zaproszony do wypicia lokalnego napoju ava z korzenia rośliny pieprzowej możesz czuć się zaszczycony, ale pamiętaj o tym, aby okazać szacunek wylewając kilka kropel na ziemię lub matę przed sobą, należy również podnieść kubek i przed wypiciem powiedzieć manuia, co oznacza "pomyślności"

Dla tych, którzy odwiedzają Park Narodowy Amerykańskich Wysp Samoa, jest to nie tylko przygoda w otoczeniu dziewiczej przyrody, ale również podróż w głąb niezwykłej historii. Będąc w tej części Ameryki warto odwiedzić ten zakątek świata i poznać zupełnie nowe tereny i ciekawe tradycje.