Portugalia

i

Autor: Pexels

Portugalia

Ten kraj uruchamia najdłuższy szlak turystyczny. Będzie liczył ok. 3 tys. km!

2024-06-17 14:19

Portugalia, kraj pełen malowniczych krajobrazów i bogatej historii, już wkrótce zaoferuje turystom coś niezwykłego - najdłuższy na świecie szlak turystyczny o długości około 3 tys. kilometrów. Projekt o nazwie "Palmilhar Portugal" ma na celu nie tylko przyciągnięcie turystów, ale także odkrycie mniej znanych zakątków tego pięknego kraju.

Portugalia od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, którzy chętnie odwiedzają takie miejsca jak Lizbona czy Algarve. Niestety, popularność tych regionów prowadzi do ich przepełnienia, co negatywnie wpływa na jakość zwiedzania. W odpowiedzi na te wyzwania, portugalski entuzjasta pieszych wędrówek i konsultant ds. komunikacji, Ricardo Bernardes, postanowił stworzyć szlak, który poprowadzi turystów przez mniej znane, ale równie urokliwe miejsca w całym kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Portugalia. Nie tylko Lizbona i Porto. 5 miejsc, które trzeba odwiedzić

MAX ON AIR - MICHAEL JACKSON, MATA, TAYLOR SWIFT

Trasa przeprowadzi turystów przez mniej znane miejscowości kraju i zapewni ogrom atrakcji 

Projekt "Palmilhar Portugal" to ambitne przedsięwzięcie, które zakłada stworzenie najdłuższego na świecie szlaku okrężnego. Szlak ten, liczący około 3 tys. km, będzie przebiegał przez 100 mniej znanych, ale niezwykle urokliwych miejscowości w Portugalii. Jego inauguracja odbędzie się w lipcu w małej miejscowości Alenquer, położonej na północ od Lizbony. W regionie tym znajdują się liczne winnice, które przyciągają miłośników tego trunku. Główną atrakcją turystyczną Alenquer jest coroczna Feira da Ascensão, odbywająca się w maju lub czerwcu.

Kolejne etapy szlaku poprowadzą przez wybrzeże Alentejo na południu Portugalii oraz górzysty region Trás-os-Montes na północy. Alentejo to region o niskiej gęstości zaludnienia, znany z dziewiczych plaż, naturalnych portów, obserwacji delfinów oraz jednych z największych na świecie lasów dębu korkowego. Z kolei Trás-os-Montes, nazywane również "Gorącą Krainą", oferuje wędrowcom piękne krajobrazy z gajami oliwnymi, sadami i winnicami. Warto również zwrócić uwagę na miejscowe atrakcje, takie jak rezerwat biosfery UNESCO oraz prehistoryczne rzeźby z granitu.

Szlak "Palmilhar Portugal" to nie tylko okazja do pieszych wędrówek. Projekt ten, o wartości 3,5 miliona euro, zakłada również budowę ścieżek rowerowych dla miłośników jednośladów. Ponadto, trasa będzie wspierana przez aplikację mobilną, która dostarczy aktualnych informacji o miejscach, gdzie można się zatrzymać, zjeść czy wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. W planach jest również wprowadzenie cyfrowego i fizycznego "paszportu", który będzie można stemplować na poszczególnych odcinkach szlaku.