Ciekawostki z Dolnego Śląska

Zobacz dziwny pomnik "Srającego Chłopka" w Świdnicy - skąd się wziął i jak do niego dojechać? Co jeszcze warto tu zobaczyć?

Nie tylko Kościół Pokoju - w Świdnicy znajduje się więcej ważnych atrakcji. O drugiej, mniej popularnej, informują najważniejsze międzynarodowe przewodniki, a jej charakter jest... zgoła inny, a nazwa lekko niecenzuralna - to pomnik "Srającego Chłopka". Zdjęcie z przedwojenną rzeźbą powstałą dla żartu to punkt obowiązkowy podczas wizyty w mieście!

Zastanawialiście się, jakie poczucie humoru mieli ludzie przed wojną? Jak się okazuje, nie różniło się ono wiele od tego, co wielu bawi i dziś. Udowodnili to przedwojenni świdniccy "trefnisie", którzy dla żartu stworzyli odlew siedzącego mężczyzny podczas wizyty w toalecie, z gołymi czterema literami, i ustawili go przed budynkiem miejskiej oczyszczalni ścieków.

Niecodzienny pomnik o niepozostawiającej złudzeń nazwie "Srający Chłopek" śmieszy turystów z Polski i zagranicy do dziś (to już niemal 100 lat!) i jest jednym z najpopularniejszych punktów selfie i zdjęć grupowych w okolicy. Z rzeźbą i od przodu, i od tyłu. Zobaczcie, jak wygląda pomnik, jak do niego dojechać i jakie jeszcze atrakcje czekają na Was w Świdnicy!

Spis treści

  1. "Srający Chłopek", "Srajludek" - historia pomnika
  2. Świdnica - atrakcje w pobliżu. Co tu zwiedzić?
  3. Jak dojechać do pomnika "Srającego Chłopka" w Świdnicy?

"Srający Chłopek", "Srajludek" - historia pomnika

Dokładna data i autorzy pomnika nie są znane, wiadomo jednak, że betonowy odlew stanął przed nowootwartą oczyszczalnią ścieków w Świdnicy między 1934 a 1936 rokiem. Nawiązująca tematycznie do budynku postać usadowiona na murku w altanie porośniętej różami stanęła przed obiektem dla żartu i od samego początku wywoływała kontrowersje.

Chłopek przerwał wojnę oraz zmianę siedziby Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Opisywano go w przewodniku Pascala, periodykach naukowych i publikacjach podróżniczych. Dziś przedwojenny "prank" Ślązaków stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta i przyciąga turystów z całego świata.

Zobacz też: 7 najdziwniejszych muzeów w Polsce - te miejsca zdecydowanie potrafią zaskoczyć! [ZDJĘCIA]

Świdnica - atrakcje w pobliżu. Co tu zwiedzić?

Świdnica to pięknie zachowane miasto ze wspaniałą architekturą i bogatą historią. To tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych obiektów wpisanych na polską listę UNESCO - potężny Kościół Pokoju z absolutnie urzekającym wnętrzem stworzonym całkowicie z drewna. Warto spędzić tu godzinę, wysłuchać całego nagrania opowiadającego jego wyboistą historię pełną przeciwności losu.

Świdnica - co tu zwiedzić? Kościół Pokoju w Świdnicy

i

Autor: Julia Dragović Kościół Pokoju w Świdnicy

Budowla powstała w zaledwie rok! Jest z nią związanych mnóstwo mitów i historii, w które trudno uwierzyć (część z nich jest prawdą). Drugie tyle czasu dobrze jest spędzić dookoła - znajdziemy tu zabytkowy cmentarz, restaurację, hotel, inne zabytkowe obiekty, a w sezonie nawet pole lawendy. Drugi Kościół Pokoju znajduje się w pobliskim Jaworze. Trzeci, z Głogowa, nie dotrwał do dziś.

W mieście znajduje się też piękna Katedra z bogatym wnętrzem oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa, a na spacer można wybrać się do malowniczego Ogrodu Różanego. Nie będziecie się tu nudzić. Rzut beretem znajdują się z kolei zamki Książ i Grodno.

Świdnica - co tu zwiedzić? Kościół Pokoju w Świdnicy

i

Autor: Julia Dragović Cmentarz przy Kościele Pokoju w Świdnicy

Jak dojechać do pomnika "Srającego Chłopka" w Świdnicy?

To atrakcja dla zmotoryzowanych - nie znajduje się w centrum miasta. By do niej dojechać, należy kierować się na Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Z centrum Świdnicy poprowadzi Was tam ul. Kazimierza Wielkiego. Minąwszy al. Colgate, skręćcie w prawo. Pomnik stoi przy bramie wjazdowej do Wodociągów, po lewej stronie - trudno go przeoczyć.

Zobacz też: Pomnik Kaloryfera i Paprykarza, czyli lista 7 najdziwniejszych pomników w Polsce!