Góry - Morskie Oko

i

Autor: Materiały prasowe/Travelist

podróże po polsce

Ranking Najpiękniejszych Widoków w Polskich Górach. Oto wyjątkowe miejsca

2023-11-13 14:10

Gubałówka, Śnieżka, Morskie Oko, a może Śnieżne Kotły? Gdzie znaleźć najbardziej malowniczy widok w polskich górach? Na to pytanie, zadane przez portal rezerwacyjny Travelist.pl, odpowiedzieli internauci. Na podstawie głosów oddanych w ramach ogólnopolskiej ankiety powstał pierwszy Ranking Najpiękniejszych Widoków w Polskich Górach. Oto miejsca, które zapierają dech w piersiach!

Morskie Oko, Tatry 

Chociaż to nie górski szczyt, to dotarcie nad brzeg najsłynniejszego jeziora po polskiej stronie Tatr, daje równie wiele satysfakcji. Morskie Oko – bo o nim mowa – otwiera Ranking Najpiękniejszych Widoków w Polskich Górach. Dla wielu to punkt docelowy, dla innych – przystanek w drodze nad Czarny Staw, na Rysy czy na Szpiglasowy Wierch. Niezależnie od celu wyprawy tafla niebieskiej wody otoczona przez okazałe górskie szczyty Tatr Wysokich robi wrażenie. Tak wielkie, że redaktorzy amerykańskiego dziennika „The Wall Street Journal” niedawno umieścili Morskie Oko w gronie 5 najpiękniejszych jezior na świecie! Nic dziwnego, że to miejsce przyciąga większą liczbę turystów niż całe Mazury razem wzięte.

Jak wiele miejsc w Polsce, tak i to jest owiane licznymi legendami. Przez lata wierzono, że jezioro nie ma dna, a sieć podziemnych korytarzy łączy je z Adriatykiem. I podobno jest na to dowód: butelka wyłowiona z wód Morskiego Oka, pochodząca ze statku zatopionego u wybrzeży Włoch.

Paulina Krupińska nie mieszka na Podhalu! Mówi, do kogo należy dom w górach

Śnieżka, Karkonosze

Śnieżka jest królową, ale tym razem tylko w Karkonoszach. W rankingu przypada jej drugie miejsce. Ze szczytu (1602 m n.p.m.) należącego do Korony Gór Polski – poza panoramą obejmującą znaczną część Sudetów po czeskiej i polskiej stronie – przy dobrych warunkach atmosferycznych można dostrzec nawet… Wrocław. Położony raptem 200 km dalej.

Na górę można wjechać koleją krzesełkową od czeskiej strony lub wejść jednym z licznych szlaków. Najpopularniejszy z nich (niebieski) prowadzi od położonej w Karpaczu Górnym Świątyni Wang przez Polanę, legendarne Schronisko Samotnia nad Małym Stawem, Strzechę Akademicką i Dom Śląski. Na szczycie – poza rzecz jasna widokami – turyści mogą podziwiać… statek kosmiczny, czyli słynne Obserwatorium, a także XVII-wieczną kaplicę św. Wawrzyńca.

Kasprowy Wierch, Tatry

Ostatnie miejsce na podium przypada szczytowi, na który w sezonie letnim niekiedy prowadzi „kolejka do kolejki”. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) jest jednym z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach. Latem odwiedza go nawet 4 tysiące osób dziennie. Na górę można się dostać bardzo wygodną nowoczesną gondolą lub – tradycyjnie – pieszo. Popularne szlaki? Zielony rozpoczynający się w Kuźnicach lub droga prowadząca przez Halę Kondratową, Kondracką Przełęcz i Goryczkowe Czuby. Widok ze szczytu na Dolinę Gąsienicową, Tatry Zachodnie i Czerwone Wierchy wart jest każdego wysiłku i pieniędzy.

Morskie Oko, Śnieżka i Kasprowy Wierch – widok z tych miejsc zapiera dech w polskich górach. Więcej informacji o pozostałych siedmiu, które znalazły się w rankingu portalu rezerwacyjnego Travelist.pl - wraz ze zdjęciami internautów nadesłanymi na towarzyszący ankiecie konkurs - znajdziecie na https://magazyn.travelist.pl/ranking-najpiekniejszych-widokow-w-polskich-gorach/.