SZTUKA

Pierwszy van Gogh w Polsce! Eksperci potwierdzili autentyczność obrazu

Płótno przez wiele lat leżało w galerii Porczyńskich, czekając na fachową ekspertyzę. Wreszcie udało się – pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz laboratorium Muzeum Narodowego w Krakowie potwierdzili, że „Wiejskie chaty pośród drzew” z 1883 r. to obraz namalowany przez van Gogha. Dzieło można oglądać do 8 grudnia br.

Vincent van Gogh to bez wątpienia jeden z najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej. Jeszcze do niedawna prace tego malarza można było oglądać głównie w Amsterdamie, w muzeum poświęconym jego twórczości. Nie mieliśmy ich też w żadnej z rodzimych kolekcji – aż do teraz. Okazuje się bowiem, że obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” należący do zbiorów Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest dziełem holenderskiego postimpresjonisty. Instytucja przeprowadziła ekspertyzę tego dzieła wspólnie z laboratorium Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksperci nie mają wątpliwości – obraz namalował Vincent van Gogh.

„Wiejskie chaty pośród drzew”. Burzliwe dzieje obrazu

Dzieło powstało w holenderskim Nuenen, niedaleko miejscowości Eindhoven. Vincent van Gogh namalował je w 1883 r., czyli w późnych latach swojej twórczości. Co ciekawe, jest o 5 lat starsze, niż dwa najsłynniejsze płótna van Gogha – „Słoneczniki” i „Pokój w Arles".

Obraz wielokrotnie zmieniał miejsce pobytu i właścicieli. W latach 80., po dekadach tułania się po Europie, „Wiejskie chaty…” wreszcie trafiły do Polski i aktualnie znajduje się w zbiorach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, gdzie znajduje się kolekcja malarstwa zgromadzona przez rodzinę Porczyńskich.

Pierwsze dzieło van Gogha w Polsce

Przez ponad 40 lat pracownicy tej instytucji nie zdawali sobie sprawy, z jakim dziełem mają do czynienia. Dopiero teraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z laboratorium krakowskiego Muzeum Narodowego postanowiło sprawdzić autentyczność płótna. Ekspertyza nie pozostawia żadnych wątpliwości – „Wiejskie chaty pośród drzew” to obraz Vincenta van Gogha. To wielkie święto w świecie polskiej sztuki i zarazem cenny skarb wśród licznych dzieł wielkich artystów, które mamy w swoich zbiorach.

Wystawę "Van Gogh. Historie jednego obrazu", na której prezentowany jest pejzaż "Wiejskie chaty pośród drzew", można oglądać w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego do 8 grudnia br. Nie przegapcie takiej okazji!

Muzeum Narodowe, długo wyczekiwana wystawa prac najsłynniejszej polskiej malarki i skandalistki Tamary Łempickiej, niektóre spośród 30 obrazow są prze