Wakacje 2023

Najpiękniejsze zamki w Polsce do zwiedzania - zdjęcia. Ile ich jest łącznie? Który jest największy?

Polska zamkami stoi. Wybraliśmy te najpiękniejsze – bajkowe niczym z Disneya, krzyżackie, z zachowanymi wnętrzami, ale i te w ruinie. W sam raz do zwiedzania, o każdej porze roku - również w wakacje 2023.

Spis treści

  1. Ile jest zamków w Polsce?
  2. Który zamek w Polsce jest największy?
  3. Najpiękniejsze polskie zamki

W Polsce znajduje się niemal pół tysiąca zamków. Zwiedzić wszystkie to wyczyn, dlatego też wybraliśmy te – naszym zdaniem – najładniejsze, zachwycające o każdej porze roku, urzekające otoczeniem i wnętrzami do zwiedzania. Zobaczycie je wszystkie w naszej galerii.

Ile jest zamków w Polsce?

Narodowy Instytut Dziedzictwa opublikował w 2017 roku obszerny raport (Raport o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce. Zabytki wpisane do rejestru zabytków), z którego dowiemy się, że w Polsce stoją aż 402 zamki. Województwem z największą liczbą tych budowli jest Dolnośląskie – mieszczą się tu aż 93 z nich, czyli prawie 1/4 wszystkich! Następne dwa miejsca na podium zajmują Województwa Śląskie (32) i Małopolskie (31). Najmniej znajdziemy ich w Województwie Podlaskim (4).

Który zamek w Polsce jest największy?

Krzyżacy znali rozmach. Największym zamkiem w Polsce i zarazem w Europie jest Zamek krzyżacki w Malborku. Na potęgę całego kompleksu składają się właściwie trzy zamki, kaplice i wiele innych budynków. Średniowieczny zamek jest wpisany na listę UNESCO, a jego zwiedzenie zajmie kilka godzin.

Skoro już przy rekordach jesteśmy, warto dodać, że za najstarszy murowany zamek w Polsce uznaje się zamek Lenno we Wleniu, a właściwie jego ruiny i zachowaną warownię z II połowy XII wieku.

Najpiękniejsze polskie zamki

Zdjęcia najładniejszych zamków znajdziecie w galerii, a wśród nich m.in.

  • Zamek Dunajec w Niedzicy
  • Zamek Czocha
  • Zamek w Mosznej
  • Zamek Królewski na Wawelu
  • Zamek Ogrodzieniec