Nowe muzeum w Warszawie

Muzeum Historii Polski. Bilety 2024, godziny otwarcia, zdjęcia, darmowe zwiedzanie, podcast

Nowy gmach Muzeum Historii Polski w Warszawie można już zwiedzać. Podpowiadamy, ile kosztują bilety wstępu, jakie są godziny otwarcia oraz jak dojechać do Muzeum. Co znajduje się na wystawie i ile eksponatów znajduje się w kolekcji? Czy budynek jest już w całości otwarty do zwiedzania? Tego wszystkiego dowiecie się poniżej.

Spis treści

  1. Co można zobaczyć w Muzeum Historii Polski?
  2. Muzeum Historii Polski - bilety, darmowe zwiedzanie i godziny otwarcia
  3. Podcast Muzeum Historii Polski i kanał YouTube
  4. Muzeum Historii Polski w Warszawie - zdjęcia
  5. Muzeum Historii Polski - adres, parking. Jak dojechać?

Co można zobaczyć w Muzeum Historii Polski?

Muzeum jest już oficjalnie otwarte, jednak na chwilę obecną obejrzycie tu wyłącznie wystawę czasową znajdującą się na poziomie 0. Jest to wystawa  „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Co się na niej znalazło, możecie zobaczyć w naszej galerii - wśród eksponatów znalazły się np. dzieła Witkacego i inne dzieła sztuki, ikony polskiej porcelany, ważne dokumenty i historyczne stroje, a także część poświęcona Solidarności.

W zbiorach Muzeum znajduje się aż 60 tysięcy eksponatów. Na wystawie znajduje się kilkaset z nich. Mimo że tytuł wystawy odwołuje się do nowo otwartego budynku, jest ona poświęcona Polsce. Na stronie wystawy czytamy:

[...] tworzą one [obiekty na wystawie - przyp. red.] panoramę polskich dziejów, rysują ich rozmaite konteksty – polityczne, cywilizacyjne, kulturalne i odwołują się nie tylko do naszej wiedzy, ale też pamięci i emocji. Znajdziemy wśród nich dzieła sztuki i rzemiosła, zabytki o kluczowym znaczeniu dla historii Polski i Polaków, ale także pozornie zwyczajne przedmioty, które często były świadkami poruszających losów ich właścicieli.

Muzeum Historii Polski - bilety, darmowe zwiedzanie i godziny otwarcia

MHP zwiedzicie za darmo w piątki oraz w święta państwowe. Jedyne, co musicie zrobić w tym celu, to odebrać w kasie darmową wejściówkę. W poniedziałki i wtorki muzeum jest nieczynne.

Cennik biletów 2024

Muzeum jest tłumnie odwiedzane, a ceny biletów są dość niskie, więc pula biletów jest ograniczona - bilety najlepiej kupić online, by nie odejść z kwitkiem na miejscu. O tym, komu przysługuje bilet ulgowy przeczytacie na stronie muzeum.

Bilet normalny 10 zł
Bilet ulgowy 5 zł
Dzieci do 7 roku życia bezpłatnie
Uczniowie i studenci do 26 r.ż. 1 zł
Bilet rodzinny (maks. 6 os.) 15 zł 
Bilet grupowy (min. 10 os.) 7 zł / os.
W piątki - wszyscy bezpłatnie

Godziny otwarcia

  • Środa - piątek: 10:00 - 18:00,
  • weekendy: 10:00 - 19:00.

Ostatnie wejście odbywa się najpóźniej godzinę przed zamknięciem muzeum.

Podcast Muzeum Historii Polski i kanał YouTube

Muzeum prowadzi na swoim kanale na YouTube historyczny podcast - znajdziecie go w zakładce pod tą nazwą. Poznacie tu historię Polski z czasów różnych rządów, ustrojów i epok a także poznacie ważne dla kraju postaci. Równolegle na kanale MHP pojawiają się edukacyjne materiały wideo o historii Polski.

Muzeum Historii Polski w Warszawie - zdjęcia

Muzeum Historii Polski - adres, parking. Jak dojechać?

Muzeum znajduje się na Żoliborzu, na terenie Cytadeli Warszawskiej na ul. Gwardii 1. Bez problemu dojedziecie tu komunikacją miejską - w pobliżu znajdują się przystanki Warszawa Gdańska, Park Traugutta i Cytadela (nawigacja może Was poprowadzić naokoło - bez problemu przejdziecie przez Bramę Straceń).

Jeśli planujecie przyjazd samochodem, od strony Wybrzeża Gdyńskiego znajdziecie parking dla zwiedzających. Opłata za parking podziemny dla samochodów osobowych wynosi 6 zł za godzinę.

Otwierają Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku!