Malta

Oto miejsca na Malcie, w których nakręcono sceny do filmu "Napoleon" [GALERIA]

2023-11-29 13:45

Już 24 listopada do polskich kin wchodzi najnowszy film Ridleya Scotta "Napoleon". Jest to kolejny film tego legendarnego angielskiego reżysera, którego wiele kluczowych scen powstało na Malcie.

Historia stratega wojskowego oraz cesarza Francji po dziś dzień wywołuje wiele kontrowersji. Świadczy o tym chociażby skala książek, które powstały na jego temat - ponad 10 tysięcy. Dla jednych Napoleon jest uważany za zbawcę narodów i geniusza na polu bitwy. Dla innych to ciemiężyciel podbitych krajów oraz despota. Jednakże zarówno jego przeciwnicy, jak i zwolennicy są zgodni co do tego, że Napoleon miał ogromne znaczenie na kształtowanie mapy Europy w XIX wieku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Napoleon" z kiepską recenzją we Francji. Ridley Scott ostro odpowiada

ESKA Summer City - Terma Bania 29.06

Zdjęcia do "Napoleona" powstały m. in. na Malcie. Oto jak wyglądały plenery

Nie powinno dziwić, że za tak wielką postać, jaką jest Napoleon Bonaparte wziął się wielki twórca filmowy - Ridley Scott. Jego najnowszy film to nie tylko dramat historyczny. To także psychologiczna wiwisekcja Napoleona (Joaquin Phoenix) oraz jego burzliwych relacji z żoną Józefiną (w tej roli Vanessa Kirby). Dzieło twórcy "Gladiatora" wyróżnia się także rozmachem pod kątem scen bitewnych. Kluczowe zdjęcia do "Napoleona" powstawały m.in. na Malcie (którą Cesarstwo Francji okupowało przez dwa lata - 1798-1800).

A że od kilku lat ten wyspiarski kraj śródziemnomorski przyciąga wielkie produkcje filmowe (m.in. "Gra o Tron", "Troja", "Gladiator"), warto przyjrzeć się miejscom, na które można natknąć się w "Napoleonie". W naszej galerii zobaczycie, gdzie dokładnie powstały niektóre ze scen do najnowszego filmu Ridleya Scotta.