Odkryj Polskę

Krzywa wieża w... Polsce. 7 miejsc, w których poczujecie się jak zagranicą bez opuszczania kraju

Nie musicie wydawać oszczędności, by zobaczyć Wersal, czy kupować drogich wycieczek, by zapozować na tle lazurowej wody. W Polsce mamy miejsca, które (mniej lub bardziej) przypominają słynne turystyczne kierunki i atrakcje. Co jednak najważniejsze - zachwycą Was, nie zrujnują finansowo, zobaczycie je w weekend, a do niektórych jest o niebo bliżej.

Żeby poczuć się jak za granicą wcale nie musicie wyjeżdżać poza Polskę. Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem jest wyjazd na zachód kraju i spędzenie choćby kilku godzin pośród poniemieckiej architektury czy parków przypałacowych. Jeśli jednak chcielibyście odwiedzić odwiedzić konkretne atrakcje, a nie jeździć bez większego celu za poszukiwaniem ulotnego wrażenia, mamy dla Was listę siedmiu atrakcji, które warto docenić w Polsce - mogą Was zaskoczyć swoim pięknem i historią. A może i nawet podobieństwem do zagranicznych zabytków, które wciąż widzicie na Facebooku znajomych.

Polskie akwedukty, świętokrzyskie Koloseum

Pomyślelibyście, że znajdujący się w Polsce zamek można pomylić z jednym z najsłynniejszych i najcenniejszych włoskich zabytków? Ano można. Jest to dowód anegdotyczny, bo dotyczy mojego własnego doświadczenia, więc musicie mi wybaczyć. Okazuje się bowiem, że Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, tegoroczny hit weekendowy wśród Polaków, sfotografowany pod odpowiednim kątem, kolorem i - niestety - stopniem rozkładu wielu przypomina Koloseum. Posypały się pytania o urlop w Rzymie i - jeśli mam być szczera - przez to wszystko zaczęłam inaczej patrzeć na tę budowlę. Pomogła piękna pogoda i słoneczny dzień. Półokrągłe mury ruiny niegdyś wspaniałego i bogato zdobionego zamku rzeczywiście roztaczały wokół siebie aurę rzymskich wakacji.

A z obiektów bardziej oczywistych? Do Włoch ekspresowo przeniesiecie się w Stańczykach w województwie warmińsko-mazurskim. Stoją tu wspaniałe mosty, przypominające akwedukty. Sami zobaczcie - siedem przepięknych atrakcji niczym za granicą znajdziecie w naszej galerii.

Miejsc, w których na żywo zobaczycie krzywą wieżę, czy - szukając nieco dalej, w innym świecie - Hogwart jak żywy, jest w Polsce więcej. Gdy zwiedzicie je wszystkie, pamiętajcie, że sezonowo mamy w Polsce również pola lawendowe niczym we francuskiej Prowansji. Oraz przynajmniej kilka wsi lub osiedli o światowo brzmiących nazwach, jak Paryż czy Ateny.

Rozpoznaj województwo po słowie. Tylko prawdziwy znawca zdobędzie 16/16!

Pytanie 1 z 16
Pasztecik