Podróże po świecie

Dublin – 8 atrakcji, które warto zobaczyć w stolicy Irlandii

2023-06-23 18:10

Dublin to miasto o bogatej historii, kulturze i pięknej architekturze. Nieważne, czy jesteś fanem sztuki, historii czy po prostu chcesz dobrze się bawić, w Dublinie znajdziesz wiele interesujących atrakcji. Przedstawiamy 8 miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w tym uroczym mieście.

Dublin to nie tylko stolica Irlandii, ale również jedno z najpiękniejszych miast Europy. Znajduje się w nim wiele zabytków, pięknych budynków, parków i aranżacji urbanistycznych, które przyciągają turystów z całego świata. Warto zobaczyć także bogatą kulturę, tradycyjną kuchnię i lokalne piwo. Oto lista 8 atrakcji, które musisz zobaczyć w Dublinie.

Dublin - atrakcje Miasta

  1. Katedra Świętego Patryka. To najważniejszy zabytek Dublina, jest największą budowlą sakralną w Irlandii i ma status katedry narodowej. Katedra została zbudowana w V wieku i przyciąga uwagę swoją architekturą, rzeźbami, witrażami i organami. Pochowany jest tu pisarz Jonathan Swift czy pierwszy prezydent Irlandii - Douglas Hyde.
  2. Zamek w Dublinie, a właściwie zamek królewski w Dublinie. Pierwszą warownię wznieśli 1204–1224 Anglo-Normanowie. Obecnie jest on jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Dublinie, gdzie można zobaczyć wiele eksponatów z historii Irlandii. Najważniejsze z nich to: zala św. Patryka – z malowidłami autorstwa Vincenza Valdre, sala tronowa, zbiory Chestera Beatty’ego – obejmują dzieła sztuki orientalnej, w tym ręcznie pisane egzemplarze Koranu, zabytki kultur Birmy i Synaju.
  3. Muzeum Guinessa (oficjalna nazwa - Guinness Storehouse). To miejsce, w którym można poznać historię jednego z najpopularniejszych piw na świecie. Oprócz zwiedzenia muzeum możesz również skosztować piwa Guiness, odpocząć w Guinness Bar i podziwiać widoki z dachu budynku.
  4. Trinity College. To jedna z najstarszych i najważniejszych uczelni w Europie, założona w XVI wieku. W bibliotece kolegium znajduje się Księga Kells – ręcznie pisane i ilustrowane ewangelie z czasów wczesnośredniowiecznych, uznawane za jedno z najcenniejszych dzieł w Irlandii.
  5. Most Ha’Penny (znany później przez jakiś czas jako most Penny Ha'penny i oficjalnie most Liffey). To jedno z symboli Dublina. Most, który powstał w 1816 roku na rzece Liffey, przyciąga turystów swoim pięknem i klimatem.
  6. Stare miasto. To jedna z najpiękniejszych dzielnic Dublina, pełna tradycyjnych pubów, sklepów i zabytków. Najważniejsze miejsca na Starym Mieście to Katedra Świętego Patryka, Pałac Królewski i Muzeum Narodowe Irlandii.
  7. Park Phoenix. To jeden z największych parków miejskich w Europie, z ponad 707 hektarami powierzchni. W parku można spacerować, uprawiać sport, piknikować i podziwiać piękno natury.
  8. Muzeum Narodowe Irlandii. To muzeum, które prezentuje unikalne przedmioty z historii i kultury Irlandii, włącznie z relikwiami z epoki przedchrześcijańskiej. Na zbiory National Gallery of Ireland składa się ok. 15 000 eksponatów obejmujących 700 lat historii sztuki, reprezentowanej przez obrazy, grafikę i rzeźbę.

Dublin to miasto, które musisz zobaczyć. Wychodząc z hotelu, masz do dyspozycji wiele atrakcji – historycznych zabytków, muzeów, parków i wiele innych. Nie czekaj więc dłużej, zaplanuj swoją wycieczkę do Dublina i przeżyj niezapomniane chwile.