Porady

Czy opłaca się kupować perfumy w trakcie lotu samolotem? Sprawdzamy

Sprzedaż perfum na pokładzie samolotu to nieodłączny element podróży tanimi liniami lotniczymi. Zastanawialiście się kiedyś, czy może rzeczywiście warto się na nie skusić? Sprawdziliśmy to.

Spis treści

  1. Czy perfumy kupione na pokładzie samolotu rzeczywiście są tańsze?
  2. Jak nie przepłacić na pokładzie samolotu?

Jeśli korzystaliście kiedyś z usług tanich linii lotniczych, na pewno znacie ten samolotowy odpowiednik telewizyjnej przerwy reklamowej. Zajmujecie się swoimi sprawami; nagle ciszę przerywa komunikat o sprzedaży produktów w atrakcyjnych cenach. Wśród zegarków, okularów i innych gadżetów są i perfumy - produkt, z którego Polacy korzystają coraz częściej. Już nie musicie się zastanawiać, czy oferta prezentowana przez załogę samolotu jest rzeczywiście konkurencyjna, czy też jest to jedynie chwyt reklamowy. Policzyliśmy to i mamy wnioski. 

Czy perfumy kupione na pokładzie samolotu rzeczywiście są tańsze?

Tak. Są tańsze, ale tylko jeśli porównacie je do cen "półkowych", obowiązujących np. w drogeriach, które znajdziecie w każdej większej galerii handlowej. Bez żadnych promocji, bez zniżek, w cenie zbliżonej do tej, którą sugeruje producent.

Nie są tańsze, jeśli kupujecie perfumy przez internet, korzystając z porównywarek cenowych oraz usług sklepów słynących z bardziej przystępnych cen. Sprawdźmy na przykładzie popularnego zapachu Paco Rabanne, 1 Million (50ml), od dłuższego czasu sprzedawanego na pokładach linii RyanAir i WizzAir. Ceny pochodzą z katalogów pokładowych dostępnych dla każdego online.

Cena sugerowana ok. 330 zł ($83)
Drogerie 300 - 400 zł
WizzAir ok. 300 zł (68 euro)
RyanAir ok. 250 zł (57,60 euro)
Cena online ok. 210 zł

Ceny oraz kursy walut aktualne na 26.07.2023 r.

Zobacz też: Sposoby na zatkane uszy w samolocie - jak sobie poradzić z nieprzyjemnym uczuciem?

Jak nie przepłacić na pokładzie samolotu?

Przede wszystkim nie kupujcie pod wpływem impulsu. Zakupy na pokładzie samolotu są tylko jednym z wielu sposobów na zapłacenie mniej niż proponuje producent. Nie jest to jednak sposób na najtańsze zakupy i okazja, obok której nie można przejść obojętnie.

Jeśli i tak planujecie zakup konkretnych perfum, przed lotem sprawdźcie w katalogu, czy znajdują się w ofercie Waszych linii lotniczych. Przeliczcie cenę według aktualnego kursu i porównajcie ją z innymi ofertami w sklepach online. Może się okazać, że perfumy oferowane w trakcie lotu rzeczywiście będą najtańsze. Przekonacie się jednak o tym wyłącznie dokładnie sprawdzając ceny i planując zakup z wyprzedzeniem.

Podobnie radzimy postępować z innymi produktami sprzedawanymi przez linie lotnicze. Wyłączając z tego oczywiście ofertę gastronomiczną - w tym przypadku musimy liczyć się z tym, że prawie na pewno przepłacimy, w niektórych przypadkach porządnie. Ale często z głodem nie wygramy w inny sposób.

Zobacz też: Najbardziej niebezpieczne kraje świata. Gdzie MSZ odradza podróżować?