Ronda - Hiszpania

i

Autor: Pixabay

Podróże po świecie

7 miejsc na południu Hiszpanii, które musisz odwiedzić. Tarifa, Nerja, Grenada i inne perełki

2024-02-16 9:41

Ojczyzna tańca flamenco skąpana w promieniach słońca, z dodatkiem oliwek, cytrusów i palm daktylowych. Andaluzja to najbardziej wysunięta na południe i zarazem najcieplejsza część Hiszpanii. Liczba atrakcji i miejsc, które „trzeba tu zobaczyć” może przyprawić o zawrót głowy nawet doświadczonych podróżników. Poza popularnymi wśród turystów miastami – Malagą czy Sewillą – można wymienić jeszcze inne, które stanowią absolutne "must-see" podczas podróży po tym malowniczym regionie kraju.

Hiszpania - Ronda

Andaluzyjskie skały kryją w sobie jedno z najpiękniejszych miasteczek tego regionu i to według samego Ernesta Hemingway’a. Ronda to także jedna z najstarszych miejscowości Hiszpanii (osadę w tym miejscu założyli Celtowie w VI w.), w której widać miks historycznych wpływów: od starożytności, przez średniowiecze aż po kulturę współczesną. Nic dziwnego, że poza wspomnianym amerykańskim pisarzem, pięknem Rondy zachywycał się pochodzący ze Stanów Zjednoczonych reżyser Orson Welles czy francuski pisarz Alexander Dumas.

Na uwagę zasługuje z pewnością układ tego położonego na wysokości ponad 700 m n.p.m. miasta. Podzielone jest na dwie części: La Ciudad i El Mercadillo, między którymi jest imponujący wąwóz El Tajo. Nad przepaścią wiszą trzy mosty łączące mauretańską i XV-wieczną część Rondy: Puente Nuevo (Nowy Most), Punte Viejo (Stary Most) i San Migue zwany również Mostem Arabskim.

Ronda jest idealnym miasteczkiem na jednodniową wycieczkę. Na trasie spaceru nie może zabraknąć takich miejsc jak: Plaza del Toros, czyli XVIII-wiecznej areny walk byków, XII-wiecznych łaźni arabskich, ogrodów obok Casa del Rey Moro, czyli Domu Króla Murów i uroczej starówki z głównym placem Plaza Duquesa de Parcent na czele. Ronda to także wiele punktów widokowych, z których można podziwiać spektakularny krajobraz dookoła tego uroczego hiszpańskiego miasta.

Hiszpania - Marbella

To idealny przystanek dla tych, którzy w trakcie urlopu szukają balansu między relaksem nad Morzem Śródziemnym a eksplorowaniem okolicy. Marbella zachwyca nie tylko pięknymi plażami i luksusowymi posiadłościami, znajdującymi się chociażby przy popularnej Golden Mile. Spacerując malowniczymi uliczkami tutejszej starówki, można poczuć niepowtarzalny klimat Andaluzji, a odwiedzając pobliską marinę Puerto Banús, zanurzyć się w świecie luksusu. To tutaj znajduje się bowiem wiele prestiżowych butików i restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin.

Marbella to także idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na terenie miasta i w jego okolicy znajdują się liczne pola golfowe i malownicze trasy spacerowe. Fanom trekkingu do gustu przypadną z pewnością liczne możliwość eksploracji okolicznych gór Sierra Blanca na czele z monumentalną La Conchą. Ta ostatnia jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta.

Potwierdzeniem wyjątkowości Marbelli jest fakt, że została wyróżniona prestiżowym tytułem „Best European Destinations 2022", a w 2024 roku znalazła się na pierwszym miejscu tego rankingu, zdobywając zaszczytny odznaczenie „Best European Destinations 2024".

Hiszpania - Grenada i okolice

Grenada, w której wpływy arabskie tkwią niemalże w każdym kamieniu, zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem. Największym klejnotem tego miejsca jest bez wątpienia Alhambra – dawny ośrodek arystokratyczny i polityczny, największy na muzułmańskim zachodzie. Poza słynnym Pałacem Nasrydów, oczy odwiedzających cieszą tu fontanny i bogato ukwiecone dziedzińce, w tym Dziedziniec Lwów. Atrakcją jest także tutejsza Alcazaba, czyli twierdza wojskowa, będąca najstarszą częścią kompleksu. To stąd rozciąga się najlepszy widok na całe miasto. Na uwagę zasługują także Generalife – ogrody i letnia rezydencja muzułmańskich władców, wchodzące w skład całego zespołu pałacowego. Nie można odmówić sobie także spaceru po Albaicín – dzielnicy zamieszkiwanej niegdyś głównie przez społeczność arabską. Potwierdzeniem jej wyjątkowości jest fakt, że wraz Alhambrą i Generalife została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Planując pobyt w Grenadzie, ci bardziej aktywni, mogą połączyć go z wizytą w pobliskich górach Sierra Nevada [Góry Śnieżne]. To miejsce jest absolutnym fenomenem – z Granady raptem pół godziny jazdy samochodem dzieli nas od najbardziej wysuniętego na południe miejsca w Europie, w którym można jeździć na desce czy na nartach – mówi Renata Lorens, współwłaścicielka biura nieruchomości International Investment Marbella. Jak dodaje: Z Marbelli, w której pracuję i mieszkam, dojazd jest nieco dłuższy, ale wciąż są to tylko 2 godziny. Tak niewiele trzeba, aby rajskie plaże i błękitną wodę zamienić na sporty zimowe. W tym regionie Hiszpanii zdecydowanie nie można się nudzić.

Hiszpania - Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla

Kiedyś ścieżka, po której poruszali się pracownicy znajdującej się w pobliżu elektrowni wodnej. Dzisiaj – jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji tego słonecznego regionu Hiszpanii. Przejście prawie 8-kilometrowego szlaku zajmuje około 3-4 godzin. Jako pierwszy w 1921 roku, czyli w roku inauguracji, pokonał go król Hiszpanii Alfons XIII (stąd nazwa). Caminito zaczyna się w miejscowości Ardales, a ostatnie kroki stawia się przy zaporze El Chorro, w Álora. Szlak prowadzi tradycyjnymi ścieżkami, wąwozami, ale i wąskimi kładkami. Najefektywniejszym i najbardziej wyczekiwanym punktem jest most wiszący przebiegający przez wąwóz Desfiladero de los Gaitanes.

Hiszpania - Tarifa

Stojąc na jednej z tutejszych plaż i patrząc w dal, można dostrzec zarys kontynentu afrykańskiego. W końcu Tarifę – najbardziej wysunięte na południe miasto w Europie od tego Afryki dzieli raptem 14 kilometrów. Miasteczko to przede wszystkim mekka dla kite- i windsurferów. Nic dziwnego, w końcu wiatr Levante, idealny do uprawiania sportów wodnych, wieje tam z największą siłą. A plaże? Tu jest w czym wybierać. Do najpopularniejszych należą: Playa de Bolonia, Playa de los Lances, Playa Río Jara czy Playa Punta Paloma.

Ci, którzy za wodą nie przepadają lub po prostu chcą od niej odpocząć, mogą ruszyć na spacer urokliwymi uliczkami Tarify. Po drodze warto zahaczyć o jeden z punktów widokowych – Isla de las Palomas czy Mirador del Estrecho. Warta uwagi jest XIII-wieczna brama Puerta de Jerez, która wyznacza granicę między starą a nową częścią Tarify, zamek wybudowany w 960 roku czy kościół Iglesia de San Mateo wyróżniający się barokową fasadą.

Hiszpania - Nerja

To tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii (Playa de Maro) i słynny punkt widokowy w Andaluzji – Balkon Europy. Ale Nerja, dawna wioska rybacka utkana z charakterystycznych białych budynków, ma do zaoferowania znacznie więcej. Położone pomiędzy Morzem Śródziemnym a górami Sierra de Tejeda miasteczko to także inne plaże, zarówno miejskie, jak i te kameralne, ukryte między klifami: Burriana (najdłuższa w okolicy), La Torrecilla czy Calahonda. Oddalona 60 km od Malagi Nerja ma do zaoferowania również ciekawe budowle jak wyróżniający się złotą kopułą kościół El Salvador czy Akwedukt Águila.

Co ciekawe, Nerja zawdzięcza swoją popularność kultowemu wśród Hiszpanów serialowi z lat 80. „Verano Azul”. Jak się okazało, jej plaże i uliczki odegrały w nim na tyle znaczącą rolę, że do teraz przyciągają turystów.

Hiszpania - Sotogrande

Sotogrande to miejscowość położona zaledwie 25 km od Gibraltaru. Jej pomysłodawcą był Joseph McMicking – amerykański podpułkownik. Plan udało mu się wcielić w życie w 1964 roku. Dzisiaj w Sotogrande – zwanym Palm Springs południowej Europy – rezydencje ma między innymi Sarah Ferguson (księżna Yorku), Tony Blair (były Premier Wielkiej Brytanii), Ludwig Alfons Burbon (książę Andegawenii) czy Peter Caruana (minister Gibraltaru) oraz najbogatsze  hiszpańskie rodziny. Sotogrande – nie bez powodu – jest otoczone przez liczne pola golfowe (na przykład Real Club de Golf) czy te do gry w polo.

Materiał prasowy

Martyna Wojciechowska WYRZUCILI mnie z przedszkola | MELLINA #7 Marcin Meller