5 powodów, dla których warto przywitać wiosnę w Paryżu

i

Autor: Lukasz Szelag/REPORTER

Paryż

5 powodów, dla których warto przywitać wiosnę w Paryżu

Kwiecień to idealny moment, żeby zaplanować weekend w jednym z europejskich miast. My polecamy Paryż, bo właśnie teraz stolica sztuki i miłości budzi się do życia z zimowego snu. Relaks w urokliwych kawiarniach, wyjątkowe wystawy czasowe, zwiedzanie miasta na piechotę lub... metrem – to tylko nieliczne z wielu atrakcji, jakie oferuje ta niezwykła metropolia. Zobacz, co jeszcze możesz robić wiosną w Paryżu.

Zjedz śniadanie na tarasie jednej z kawiarni na Montmartre

Kawiarnie w Paryżu od lat inspirują artystów. Czy ich ogródki i wnętrza faktycznie są tak urokliwe, jak przedstawiają je malarze, pisarze, filmowcy i muzycy? Zdecydowanie tak, a najpiękniejsze z nich znajdziesz oczywiście na Montmartre – legendarnej dzielnicy artystów. Najsłynniejsza to oczywiście kawiarnia Café de Flore, zlokalizowana przy 172 Boulevard Saint-Germain-des-Pres. Odwiedzały ją takie sławy francuskiej bohemy, jak m.in. Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir czy Pablo Picasso. Kawiarni z artystyczną duszą jest w Paryżu znacznie więcej, a ich tarasy i ogródki zachęcają do błogiego wypoczynku. Wiosną na pewno będą już tętnić życiem, bo paryżanie uwielbiają pić kawę na świeżym powietrzu. Bierz z nich przykład i choć przez chwilę poczuj się jak tytułowa bohaterka serialu „Emily w Paryżu”.

Paryż

i

Autor: Tomasz Lina/East News

Idź na spacer do parku

Wiosną Paryż tętni zielenią, a tutejsze parki i ogrody są prawdziwą wizytówką tego miasta. Na przełomie marca i kwietnia temperatura w Paryżu oscyluje pomiędzy 10 a 15 stopni – to wymarzona pogoda na długi spacer i zwiedzanie najpiękniejszych, zielonych zakątków stolicy Francji. Najpiękniejsze miejsca na mapie paryskiego spacerownika to m.in. Park Belleville, Park Buttes Chaumont oraz Ogród Tuileries. A jeżeli zamiast spacerów wolisz leżeć na kocu i raczyć się tutejszymi przysmakami, polecamy Ogrody Luksemburskie lub Champs de Mars – park leżący u stóp Wieży Eiffla – to wymarzone miejsca na wiosenny piknik.

Paryż

i

Autor: Alexander LEWKOWICZ/East News

Odkryj sekrety paryskiego metra

Metro to podstawowy środek komunikacji w Paryżu. Stolica Francji może pochwalić się aż szesnastoma liniami, które tworzą sprawny i szybki trakt komunikacyjny pomiędzy każdą dzielnicą. Podróż metrem może stać się także ciekawą i niezapomnianą atrakcją turystyczną – zwłaszcza linia nr 6, której trasa biegnie także nad ziemią, dzięki czemu w trakcie podróży możesz podziwiać najpiękniejsze widoki na panoramę miasta. Z liczącym sobie ponad 120 lat paryskim metrem wiąże się wiele fascynujących historii. Odkryjesz je podczas zwiedzania wyjątkowej wystawy w paryskim Muzeum Architektury i Dziedzictwa. To nie tylko opowieść o rozwoju komunikacji, ale przede wszystkim o procesie transformacji tego miasta, którego metro było nieodłącznym uczestnikiem. Ekspozycja potrwa do 2 czerwca br.

Paryskie metro

i

Autor: Marta Darowska/REPORTER
wystawa Marka Rothko

i

Autor: Khademian Farzaneh/ABACA/Abaca/East News

Wybierz się w rejs po Sekwanie

Początkowo taki pomysł może się wydawać banalny, jednak nie skreślaj go tak od razu. Właśnie na początku wiosny Paryż mieni się kolorami kwitnących krzewów i drzew. Jako pierwsza rozkwita śliwa i magnolia, a następnie białym kwieciem pokrywają się także drzewa wiśni. Widok na tętniącą zielenią panoramę Paryża z pokładu statku to niesamowite przeżycie. Zanim wypłyniesz w rejs, upewnij się, że masz przy sobie aparat, bo grzechem byłoby nie uwiecznić tak pięknych widoków.