Zima 2022 - kiedy się zaczyna? Rozpoczęcie kalendarzowej i astronomicznej

2022-11-19 13:13
Zima w Polsce
Autor: Pixabay

Druga połowa listopada przyniosła zapowiadane zmiany w pogodzie. Po raz pierwszy w tym roku poczuliśmy powiew zimy. Jak prognozują synoptycy, prawdziwy mróz dopiero przed nami. Ochłodzenie i opady śniegu sprawiły, że internauci zaczęli poszukiwać informacji na temat rozpoczęcia zimy astronomicznej i kalendarzowej. Dokładne daty serwujemy w tym artykule.

Spis treści

  1. Zima kalendarzowa - kiedy się zaczyna?
  2. Zima astronomiczna 2022 - kiedy?

Kiedy zaczyna się zima? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje coraz więcej osób, co zapewne ma związek ze zmianą pogody. Synoptycy już w październiku zapowiadali, że druga połowa listopada przyniesie pierwszy w tym roku prawdziwy powiew zimy. Ich prognozy rzeczywiście się sprawdziły. Po 15 listopada temperatury w Polsce mocno spadły, a w niektórych regionach naszego kraju poprószył śnieg. I choć zdecydowanie nie można mówić o ataku zimy, to o jej przedsmaku jak najbardziej. Mróz oraz sypiący się z nieba biały puch sprawiły, że internauci zaczęli poszukiwać odpowiedzi na pytanie, kiedy zaczyna się zima astronomiczna, a kiedy kalendarzowa. Dokładne daty serwujemy w dalszej części artykułu. 

Kiedy spadnie dużo śniegu? Synoptycy przewidują mocne opady W TYCH dniach!

Czy VIKI GABOR zna stare hity DODY, AVRIL i BRITNEY?

Zima kalendarzowa - kiedy się zaczyna?

Co roku wielu z nas zastanawia się, kiedy rozpoczyna się zima kalendarzowa. Tak jak w przypadku każdej innej pory roku, data ta jest stała. W przeciwieństwie do zimy astronomicznej zima kalendarzowa zawsze rozpoczyna się w tym samym dniu, czyli 22 grudnia.

Zima astronomiczna 2022 - kiedy?

Inaczej wygląda sytuacja z zimą astronomiczną. W tym roku początek zimy astronomicznej wypada tego samego dnia, co w roku ubiegłym, czyli 21 grudnia. Zima astronomiczna, co warto wiedzieć, rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do równonocy wiosennej. Po przesileniu zimowym dnie stają się dłuższe, a noce krótsze.

Sonda
Boisz się nadejścia tegorocznej zimy?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze