Zima w Polsce

i

Autor: Pixabay

Zima 2022 - kiedy się zaczyna? Rozpoczęcie kalendarzowej i astronomicznej

2022-11-19 13:13

Druga połowa listopada przyniosła zapowiadane zmiany w pogodzie. Po raz pierwszy w tym roku poczuliśmy powiew zimy. Jak prognozują synoptycy, prawdziwy mróz dopiero przed nami. Ochłodzenie i opady śniegu sprawiły, że internauci zaczęli poszukiwać informacji na temat rozpoczęcia zimy astronomicznej i kalendarzowej. Dokładne daty serwujemy w tym artykule.

Spis treści

  1. Zima kalendarzowa - kiedy się zaczyna?
  2. Zima astronomiczna 2022 - kiedy?

Kiedy zaczyna się zima? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje coraz więcej osób, co zapewne ma związek ze zmianą pogody. Synoptycy już w październiku zapowiadali, że druga połowa listopada przyniesie pierwszy w tym roku prawdziwy powiew zimy. Ich prognozy rzeczywiście się sprawdziły. Po 15 listopada temperatury w Polsce mocno spadły, a w niektórych regionach naszego kraju poprószył śnieg. I choć zdecydowanie nie można mówić o ataku zimy, to o jej przedsmaku jak najbardziej. Mróz oraz sypiący się z nieba biały puch sprawiły, że internauci zaczęli poszukiwać odpowiedzi na pytanie, kiedy zaczyna się zima astronomiczna, a kiedy kalendarzowa. Dokładne daty serwujemy w dalszej części artykułu. 

Kiedy spadnie dużo śniegu? Synoptycy przewidują mocne opady W TYCH dniach!

Czy VIKI GABOR zna stare hity DODY, AVRIL i BRITNEY?

Zima kalendarzowa - kiedy się zaczyna?

Co roku wielu z nas zastanawia się, kiedy rozpoczyna się zima kalendarzowa. Tak jak w przypadku każdej innej pory roku, data ta jest stała. W przeciwieństwie do zimy astronomicznej zima kalendarzowa zawsze rozpoczyna się w tym samym dniu, czyli 22 grudnia.

Zima astronomiczna 2022 - kiedy?

Inaczej wygląda sytuacja z zimą astronomiczną. W tym roku początek zimy astronomicznej wypada tego samego dnia, co w roku ubiegłym, czyli 21 grudnia. Zima astronomiczna, co warto wiedzieć, rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do równonocy wiosennej. Po przesileniu zimowym dnie stają się dłuższe, a noce krótsze.

Sonda
Boisz się nadejścia tegorocznej zimy?