Zakaz handlu w niedzielę w Europie - które kraje zamknęły sklepy?

2018-03-11 8:34

Zakaz handlu w niedzielę niebawem również w Polsce! Które kraje do tej pory wprowadziły ograniczenia sprzedaży w tym jednym dniu tygodnia? Lista europejskich państw do sprawdzenia na ESKA.pl

Zakaz handlu w niedzielę w Europie - w których krajach obowiązuje ten przepis? Okazuje się, że wiele państw Unii Europejskiej wprowadziło pewne ograniczenia, co do sprzedaży w tym jednym dniu tygodnia. Największy problem ze zrobieniem zakupów w niedzielę mają Niemcy. W kraju naszych zachodnich sąsiadów wolna niedziela jest chroniona konstytucją. Otwarte mogą być jedynie sklepy dworcowe, bazary i stacje benzynowe. 

Zakaz handlu w niedzielę w Europie - kraje

W których krajach obejmuje zakaz handlu w niedzielę? Sklepy zamknięte są w Niemczech, Austrii i Szwajcarii! Pewne ograniczenia wprowadzone są w Grecji, Luksemburgu, Belgii, Francji, Norwegii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Władze wszystkich krajów ustanawiając wolną niedzielę mają na celu chronienie życia prywatnego i rodzinnego obywateli. Jak wygląda to dokładnie?

  • Zakaz handlu w niedzielę w Belgii - zakaz handlu w niedzielę dotyczy dużych hipermarketów. Otwarte mogą być tylko małe sklepy, piekarnie w wyznaczonych godzinach oraz sklepy mięsne.
  • Zakaz handlu w niedzielę w Hiszpanii - ustawa dotyczy tylko kilku rejonów kraju.
  • Zakaz handlu w niedzielę w Holandii - otwarte mogą być sklepy spożywcze oraz kwiaciarnie. Do godziny 13.00 można prowadzić sprzedaż jedzenia.
  • Zakaz handlu w niedzielę w Grecji - otwarte mogą być wyłącznie sklepy, których powierzchnia nie przekracza 250m2.
  • Zakaz handlu w niedzielę w Luksemburgu - hipermarkety mogą być otwarte przez 4 godziny tylko w pierwszą niedzielę miesiąca.
  • Zakaz handlu w niedzielę w Wielkiej Brytanii - markety mogą być czynne tylko przez kilka godzin. Ustawa nie obowiązuje w Szkocji.
  • Zakaz handlu w niedzielę w Szwecji - zamknięte są miejsca, w których sprzedaje się alkohol. Wszystkie sklepy monopolowe nie prowadzą handlu. 

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce ma być wprowadzony od 1 stycznia 2018 roku. Aktualnie trwają prace nad ustawą według której zakupy będzie można zrobić w co drugą niedzielę. 

Zakaz handlu w niedzielę! Od kiedy i które sklepy będą zamknięte?

Autor: brak danych

  Zakaz handlu w niedzielę 2017 to jeden z głośniejszych tematów ostatnich miesięcy. Teraz już wiadomo, że Polska będzie kolejnym krajem w Unii Europejskiej, który  ograniczy sprzedaż artykułów w niedzielę. Do tej pory sklepy zamknięte w ten dzień były&

 

Najnowsze