Wigilia 2020 - o której pierwsza gwiazdka? Kiedy siada się do kolacji?

2020-12-22 9:24
Wigilia
Autor: pixabay.com

O której zaczyna się Wigilia w 2020 roku? Godzinę kolacji wyznacza w naszej tradycji pierwsza gwiazdka na niebie. Kiedy najlepiej zasiąść do stołu 24 grudnia? O której na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka? Wszystkie ważne informacje na ten temat, znajdziecie w artykule poniżej.

Wigilia 2020 już niedługo. O której zaświeci pierwsza gwiazdka na niebie? Kiedy siada się do kolacji wigilijnej z rodziną? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób 24 grudnia. Tak już się przyjęło w naszym kraju, że co święta to jakieś tradycje. Tak jest również z Wigilią i Bożym Narodzeniem. W wielu domach rodziny dzielą się ze sobą opłatkiem i składają życzenia. Niektórzy kładą pod choinką, obrusem lub stołem sianko, które jest symbolem ubóstwa w jakim na świat przyszedł Pan Jezus. W wielu domach na stołach widnieje 12 potraw, a niektórzy zostawiają nawet jeden wolny talerzyk. Puste miejsce jest wyrazem solidarności z ludźmi, którzy samotnie przeżywają święta, a także to znak gotowości na przyjecie podczas Wigilii, niespodziewanego gościa.

Polska tradycja mówi, że gdy na niebie pojawi się błysk pierwszej gwiazdki, możemy zasiąść do uroczystej kolacji wigilijnej. O której godzinie możemy się jej spodziewać 24 grudnia 2020 roku? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Pierwsza gwiazdka - o której godzinie jest Wigilia?

O której pierwsza gwiazdka rozbłyśnie na niebie i da nam znać, by zasiąść do wigilijnej kolacji? W grudniu zmierzch zapada dosyć szybko, dlatego już około godziny 15 zaczyna się ściemniać. Pierwszej gwiazdki możemy wypatrywać w momencie, gdy powoli będzie się ściemniać, czyli między godziną 15, a 16. To, o której zaczniemy wigilijną wieczerzę, zależy od nas samych. Jedni robią to dosyć wcześnie, w momencie gdy zapada zmierzch. Inni zaś zasiadają do stołów dopiero pod wieczór, w okolicach godziny 19.

Sanah lepiej śpiewa niż gotuje | ESKA XD - CD-ROOM #8
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze